Jak przekonać dzieci do picia wody?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 23:34
- Jeżeli w szkole mamy niezorganizowaną kwestię picia wody, to sami sobie strzelamy w stopę, bo dziecko, które nie ma stałego dostępu do wody, będzie się gorzej uczyło i zachowywało - mówi pedagog Danuta Kozakiewicz.
Audio
  • Jak przekonać najmłodszych do picia wody? (Eureka/ Jedynka)
Rodzice tylko w niewielkim stopniu (34 proc. respondentów) poszukują informacji nt. norm właściwego nawodnienia. Lepszą znajomość tematu mają nauczyciele, którzy w 61 proc. potrafili prawidłowo podać te normy
Rodzice tylko w niewielkim stopniu (34 proc. respondentów) poszukują informacji nt. norm właściwego nawodnienia. Lepszą znajomość tematu mają nauczyciele, którzy w 61 proc. potrafili prawidłowo podać te normyFoto: Glow Images/ East News

Jak wskazują badania TNS Polska, co trzecia mama dzieci w wieku 6-8 lat wie ile płynów powinni wypijać najmłodsi. - Kilkulatkowie uczą się przez naśladowanie, a nie przez słuchanie, więc jeśli rodzic sam pije dużo napojów słodzonych, kawy i herbaty, zaś woda jest deficytowym produktem w codziennym jadłospisie, to dziecko nie nauczy się jej pić. Programowanie metaboliczne zachodzi do trzeciego roku życia, zatem jeśli w tym czasie nie nauczymy go picia wody, to potem mamy bardzo małe szanse do tego, by przekonać malucha, że jest to zdrowy napój nawadniający - przekonuje dietetyczka Agnieszka Piskała.

W programie mówiliśmy o tym, jak przekonać dzieci do picia wody i kto powinien to robić. Wyjaśniliśmy również jakie są objawy odwodnienia u najmłodszych i jak wpływa to na ich samopoczucie. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka - kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Danuta Kozakiewicz (dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Agnieszka Piskała (dietetyczka)

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 20.15

sm/mg

Czytaj także

Zdrowie dzieci. Małe serce - duży problem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 18:11
- Od 20. tygodnia ciąży podczas każdego badania ultrasonograficznego lekarz położnik ma obowiązek obejrzeć serce nienarodzonego dziecka - mówi prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem otyłości wśród dzieci. Przyczyną niewiedza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:24
- Zatrważające są wyniki badań. Aż 50 procent uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie je pierwszego śniadania, co jest wbrew podstawowym zasadom poprawnej diety - mówi Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieć drożdżówkę i zjeść drożdżówkę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 16:19
Polscy naukowcy stworzyli recepturę na zdrową drożdżówkę. Czy zostanie ona dopuszczona do produkcji i sprzedaży w sklepikach szkolnych?
rozwiń zwiń