Sue Ryder. Brytyjka, która pokochała Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 11:32
Podczas II wojny światowej, po jej zakończeniu i aż do swojej śmierci w 2000 roku pomagała Polakom. 24 października w Rogatce Mokotowskiej przy ulicy Bagatela 15 w Warszawie zostanie otwarte muzeum Sue Ryder.
Audio
  • Niezwykła przyjaciółka Polski - Sue Ryder (Eureka/Jedynka)
Sue Ryder i brytyjska Królowa Matka podczas wizyty w Imperial War Museum w Londynie
Sue Ryder i brytyjska Królowa Matka podczas wizyty w Imperial War Museum w LondynieFoto: PAP/AP/Adam Butler

Brytyjka Sue Ryder, mając zaledwie 16 lat, wstąpiła ochotniczo do Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy (FANY).

Czytaj więcej:
polskieradio.pl logo 1200x630.jpg
Historia w portalu PolskieRadio.pl

- Była to organizacja, której celem było służenie pomocą żołnierzom. Dziewczyny, które służyły w organizacji FANY, pochodziły z bardzo dobrych domów. Ich pomoc polegała na tym, że chodziły z żołnierzami - m.in. polskimi - do teatru, do kina, na potańcówki. Były damami do towarzystwa, ale w najlepszym sensie tego słowa - wyjaśnił w audycji "Eureka" historyk Grzegorz Hanula.

- Jest takie domniemanie, tudzież legenda, że Sue Ryder zakochała się w jednym z polskich chłopców, którzy szkolili się na Cichociemnych. Chłopiec zginął. Sue całe to swoje uczucie do osoby, do tego chłopaka, przelała na Polaków i Polskę. Pozostała tej miłości do Polski wierna do końca swoich dni - podkreślił gość radiowej Jedynki.

W 1953 roku Sue Ryder powołała do życia fundację swojego imienia. Wysłuchaj całej audycji, w której przybliżyliśmy postać tej mało znanej przyjaciółki Polski i Polaków.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (historyk)

Data emisji:
17.10.2016

Godzina emisji: 19.10

kk/mg

Czytaj także

Sue Ryder – wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 05:40
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
rozwiń zwiń