X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świetliki a układy skorelowane. Nauka w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 23:07
- Słynny fizyk Paul Dirac mówił, że nie ma nic bardziej praktycznego i użytecznego, niż dobra, sprawdzalna teoria, bo gdy rozumiemy jakieś zjawisko, to potrafimy nim sterować - podkreśla prof. Józef Spałek, zdobywca polskiego Nobla w dziedzinie nauki.
Audio
  • Prof. Józef Spałek wyjaśnia, jaki związek mają odkrycia w świecie fizyki z naszym życiem (Eureka/Jedynka)
W Indonezji zaobserwowano wzgórze, na którym świetliki pulsują impulsem skorelowanego światła i w równie szybki sposób, co zapala się ów błysk może on zgasnąć
W Indonezji zaobserwowano wzgórze, na którym świetliki pulsują impulsem "skorelowanego światła" i w równie szybki sposób, co zapala się ów błysk może on zgasnąćFoto: timo_w2s/ flickr.com/ CC BY-NC-SA

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, które 8 grudnia zostaną wręczone po raz 25., cieszą się opinią najwyższego wyróżnienia w polskiej nauce. Z tego właśnie powodu bywają one nazywane polskimi Noblami. Jednym z tegorocznych laureatów tej nagrody jest wybitny fizyk, prof. Józef Spałek, zajmujący się m.in. skondensowaną materią i nanofizyką.

 - Ze skondensowaną materią jest trochę jak z mlekiem, bo gdy atomy zbierają się w skupiska, dochodzi do współdziałania kwantowego i występuje nowa jakość. Jak mówimy w filozofii i w fizyce, pojawiają się zjawiska emergentne w tym całym układzie skondensowanych atomów, które nie występują dla poszczególnych atomów - wyjaśnia naukowiec.

W audycji wyjaśniliśmy również m.in., co układy silnie skorelowane mają wspólnego ze świetlikami.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Józef Spałek (fizyk z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ultrazimne gazy w sieciach optycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 10:38
Zagadnienie to postanowił zgłębić dr hab. Tomasz Sowiński z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie światłowody pozwolą stworzyć czujniki nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:34
- Ważne jest to, że jednocześnie pracujemy nad czujnikami i mamy możliwość wytworzenia własnych światłowodów, bazując na polskiej technologii. Jest to dość unikalne, bo jest tylko kilka miejsc na świecie, w których tego typu światłowody można projektować i wytwarzać – mówi fizyk, dr inż. Tomasz Nasiłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń