Majętny kolekcjoner-esteta i jego bezcenna kolekcja

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 22:53
Ignacy Korwin Milewski, wyrafinowany esteta o gwałtownym charakterze, skupił w swoich rękach kolekcję sztuki, którą można nazwać wizytówką polskiego malarstwa. Dziś część tych płócien można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Co sprawiło, że hrabia Ignacy Korwin-Milewski zaczął zbierać obrazy? (Eureka/ Jedynka)
Portret Ignacego hr. Korwin-Milewskiego, Leon Wyczółkowski, 1901, pastel, Muzeum Narodowe w Krakowie
Portret Ignacego hr. Korwin-Milewskiego, Leon Wyczółkowski, 1901, pastel, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Creative Commons

Hrabia Ignacy Korwin-Milewski na przełomie XIX i XX wieku zgromadził ponad 200 obrazów pędzla m.in. Gierymskiego, Chełmońskiego, Malczewskiego, Matejki, Pankiewicza. Odziedziczył duży majątek po matce, choć na większość swojej fortuny sam zapracował i umiejętnie ją pomnażał. - Jego brat mówił, że był wściekłym ryzykantem i w szybki sposób pomnażał pieniądze. Edukacja i majątek pozwoliły mu być obywatelem świata - opowiada historyk sztuki Renata Higersberger.

Od zawsze miał zacięcie artystyczne, choć dość szybko zauważył, że jego prace odstają od dzieł kolegów. Stworzył kolekcję dzieł artystów, wywodzących się ze szkoły monachijskiej, bo był zdania, że Paryż demoralizuje i daje zbyt dużą swobodę twórcom. - Płacił podobno po królewsku, ale wymagał. Prosił o poprawienie m.in. kopyta, chmury, kompozycji; ingerował w detale i pozwalał sobie na to, by artystom tej miary podpowiadać, a miał do nich wielkie zaufanie, bo wybierał najlepszych - podkreśla gość radiowej Jedynki.

W audycji mówiliśmy również o wyspie, którą Ignacy Korwin-Milewski zamienił w miejsce marzeń, powodach, dla których kolekcja nie została umieszczona za życia hrabiego w żadnym polskim muzeum i burzliwej historii zbioru.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Renata Higersberger (historyk sztuki, kustosz Zbiorów Polskiej sztuki do 1914 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/pg

Czytaj także

El Greco na Podlasiu, czyli historia pewnego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 12:40
W 1964 roku podczas inwentaryzacji zabytków na Podlasiu, w Kosowie Lackim dwie młode historyczki: Izabela Galicka i Hanna Sygietyńska znalazły ocalały z ognia obraz, który przykuł ich uwagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni znakomitej artystki Teresy Wallis-Joniak

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:23
- Jako dziecko dostałam od taty kredki. To było to. Zaczęłam rysować, malować - powiedziała w "Kulturalnej Jedynce" Teresa Wallis-Joniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
rozwiń zwiń