Walka z PRL-owską cenzurą. "Polacy zawsze byli niepokorni"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 03:15
Dinozaury, procesy czarownic i naklejki na słoiki z dżemem - wszystkie te elementy związane są PRL-owską cenzurą. - Była to wyrafinowana gra nad słowem i obrazem - mówi Błażej Torański, autor książki "Knebel. Cenzura w PRL-u".
Audio
  • Błażej Torański opowiada o aparacie komunistycznej cenzury (Eureka/ Jedynka)
Zachowany portal ze zburzonego gmachu Głównego Urzędu Prasy, Publikacji i Widowisk w holu biurowca Liberty Corner w Warszawie
Zachowany portal ze zburzonego gmachu Głównego Urzędu Prasy, Publikacji i Widowisk w holu biurowca Liberty Corner w WarszawieFoto: Adrian Grycuk/lic. CC

O Polsce w czasach PRL mówiono, że była "najweselszym barakiem w krajach demokracji ludowej". Zdaniem Błażeja Torańskiego nie do końca jest to stwierdzenie zgodne z prawdą, bo cenzura była u nas wyjątkowo brutalna. - Nie było urzędowej cenzury w NRD i Czechosłowacji, bo nie było takiej potrzeby, a Polacy zawsze byli niepokorni - podkreśla dziennikarz.

Autor książki "Knebel. Cenzura w PRL-u" zaznacza, że ingerencja cenzury była ogromna, a na początku do pracy w nadzorze nad informacjami rekrutowano robotników na budowie. - To tak jakby chcieć od bohatera "Człowieka z marmuru" Mateusza Birkuta, by to robił i wsadzić go za biurko. A jakie były ingerencje? Na przykład jeden z cenzorów zażądał od wydawcy pism św. Tomasza z Akwinu praw autorskich - opowiada Błażej Torański.

Kto ma największy wkład w ujawnianie informacji na temat cenzury? Jaka kształtowała się polska kontrola nad informacjami? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Błażej Torański (dziennikarz, autor książki "Knebel. Cenzura w PRL-u")

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Czytaj także

Polska w NATO. Postulowano to od 1976 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 18:30
- Pomysł wejścia Polski do NATO pojawił się w czasie, gdy był całkowicie nierealny - mówił w Jedynce prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń