Późne macierzyństwo i zdrowie w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 08:10
Coraz więcej par decyzję o narodzinach pierwszego dziecka podejmuje po 30. roku życia. Jakie zagrożenia niesie to dla noworodka oraz jak zadbać o zdrowie matki i dziecka?
Audio
  • Ciąża i planowanie dziecka bez tajemnic (Eureka/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: bethanykphotography via Foter.com / CC BY-NC-SA

4 grudnia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbędzie się VI sympozjum naukowe z cyklu: Profilaktyka zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. Lekarze są zgodni co do tego, że na bezpłodność czy kłopoty z zajściem w ciążę wpływa szereg czynników. - Wiek kobiet, które decydują się na macierzyństwo i rodzicielstwo zmienia się i przesuwa na po 30. roku życia. Musimy również uznać ogromną rolę ojca, którego wiek ma wpływ na garnitur chromosomowy, materiał genetyczny młodego człowieka - opowiada Ewa Ślizień-Kuczapska.

Najlepszym momentem, według nauki medycyny, jest u kobiet pierwszych pięć lat po 20 roku życia. Ginekolog dodaje, że pierwszych dwanaście tygodni ciąży to okres, w którym około jedna trzecia poczętych dzieci umiera. - Należy uznać płodność za istotny element zdrowia i dbać o nią od początku - podkreśla lekarz.

W programie mówimy o tym, jak troszczyć się o naszą płodność i wyjaśniamy, czy choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem dla ciąży.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Ewa Ślizień-Kuczapska (lekarz położnik, ginekolog), Nikoleta Broda (położna, Fundacja MaterCare)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/mg

Czytaj także

"Pokarm kobiecy jest absolutnie nie do zastąpienia"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 09:11
- Karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci, szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy życia - powiedziała w radiowej Jedynce prof. Barbara Kowalewska-Kantecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co powinna jeść kobieta w ciąży by jej nowo narodzone dziecko było zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 19:59
Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka twierdzą, że jest bardzo ścisły związek pomiędzy sposobem żywienia kobiet w ciąży a zdrowiem urodzonych dzieci. A więc, co powinna jeść kobieta w ciąży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamiast mówić o aborcji, zacznijmy rozmawiać o wsparciu życia"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 09:46
- Kobiety w ciąży, szczególnie w trudnej ciąży, zasługują na wsparcie ze strony państwa, którego jest za mało. Chcemy to poprawić - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz.
rozwiń zwiń