X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
Audio
  • Jak zachować sprawność chorując na stwardnienie rozsiane? (Eureka/Jedynka)
Stwardnienie rozsiane może, choć nie musi, oznaczać konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim
Stwardnienie rozsiane może, choć nie musi, oznaczać konieczność poruszania się na wózku inwalidzkimFoto: Glow Images/East News

Pierwsze objawy mogą przez pacjenta, ale i lekarza, zostać zbagatelizowane, bo osłabienie, senność, zmęczenie czy brak koncentracji nie są kojarzone z jednym konkretnym schorzeniem.

Mając na uwadze, że stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą nieprzewidywalną, eksperci twierdzą, że potrzebna jest zmiana podejścia do leczenia. Przyszłością jest terapia spersonalizowana, dostosowana do potrzeb pacjenta i aktywności choroby, a nie do administracyjnego podziału programów lekowych obowiązujących od bardzo dawna.

Naukowcy i lekarze twierdzą, że jeśli wiemy, że aktywność choroby jest bardzo duża od początku i SM przebiega agresywnie, powinniśmy rozpocząć leczenie od podania leku bardziej aktywnego, co umożliwia ustabilizowanie stanu neurologicznego i uzyskanie długiego czasu możliwej remisji.

Jaka jest etiologia SM, jakie objawy daje ta choroba, z jakimi ograniczeniami w życiu pacjenta się wiąże oraz ile terapi współczesna medycyna oferuje cierpiącym na stwardnienie rozsiane, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Jerzy Kotowicz  (neurolog z Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie), Tomasz  Połeć (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego), Milena Trojanowska (pacjentka chorująca na SM)

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 19.11

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Skarbuś". Życie poświęcone bliskim

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:50
Jest ich wielu. Zamknięci w domach funkcjonują jakby poza tętniącym życiem światem.
rozwiń zwiń