Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
Audio
  • Jak zachować sprawność chorując na stwardnienie rozsiane? (Eureka/Jedynka)
Stwardnienie rozsiane może, choć nie musi, oznaczać konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim
Stwardnienie rozsiane może, choć nie musi, oznaczać konieczność poruszania się na wózku inwalidzkimFoto: Glow Images/East News

Pierwsze objawy mogą przez pacjenta, ale i lekarza, zostać zbagatelizowane, bo osłabienie, senność, zmęczenie czy brak koncentracji nie są kojarzone z jednym konkretnym schorzeniem.

Mając na uwadze, że stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą nieprzewidywalną, eksperci twierdzą, że potrzebna jest zmiana podejścia do leczenia. Przyszłością jest terapia spersonalizowana, dostosowana do potrzeb pacjenta i aktywności choroby, a nie do administracyjnego podziału programów lekowych obowiązujących od bardzo dawna.

Naukowcy i lekarze twierdzą, że jeśli wiemy, że aktywność choroby jest bardzo duża od początku i SM przebiega agresywnie, powinniśmy rozpocząć leczenie od podania leku bardziej aktywnego, co umożliwia ustabilizowanie stanu neurologicznego i uzyskanie długiego czasu możliwej remisji.

Jaka jest etiologia SM, jakie objawy daje ta choroba, z jakimi ograniczeniami w życiu pacjenta się wiąże oraz ile terapi współczesna medycyna oferuje cierpiącym na stwardnienie rozsiane, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Jerzy Kotowicz  (neurolog z Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie), Tomasz  Połeć (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego), Milena Trojanowska (pacjentka chorująca na SM)

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 19.11

mg/ab

Czytaj także

"Skarbuś". Życie poświęcone bliskim

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:50
Jest ich wielu. Zamknięci w domach funkcjonują jakby poza tętniącym życiem światem.
rozwiń zwiń