X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przypadek dorsza, czyli jak zrozumieć ekologię ewolucyjną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 03:16
- Gdy byłem studentem to zapewniano, że nie mamy się co martwić o wyżywienie dla ludzkości, bo w oceanach jest dużo ryb. Potem okazało się, że łowiono zbyt intensywnie i np. dorsze skarłowaciały - mówi ekolog ewolucyjny prof. dr hab. Jan Kozłowski.
Audio
  • Prof. dr hab. Jan Kozłowski wyjaśnia znaczenie ekologii ewolucyjnej (Eureka/ Jedynka)
Rybołówstwo stało się dodatkowym czynnikiem drapieżnictwa i optymalne było wcześniej przystąpić do rozrodu, zanim ryba osiągnie duży rozmiar. U dorsza spadek wieku dojrzewania nastąpił o połowę z sześciu do trzech lat, do czego doszło w ciągu kilkudziesięciu lat - wyjaśnia przypadek dorsza gość Jedynki
Rybołówstwo stało się dodatkowym czynnikiem drapieżnictwa i optymalne było wcześniej przystąpić do rozrodu, zanim ryba osiągnie duży rozmiar. U dorsza spadek wieku dojrzewania nastąpił o połowę z sześciu do trzech lat, do czego doszło w ciągu kilkudziesięciu lat - wyjaśnia przypadek dorsza gość JedynkiFoto: biozcw via Foter.com / CC BY-NC-SA

8 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia najpoważniejszych wyróżnień w Polsce - Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwanych polskimi Noblami. Jednym z czterech wyróżnionych został zajmujący się ekologią ewolucyjną prof. dr hab. Jan Kozłowski.

- Procesy ewolucyjne są znacznie szybsze niż dawniej przypuszczano. To, co zwiodło uczonych i osoby, które myślały inaczej wynikało z tego, że przeważnie ewolucja stabilizuje to, co jest, o ile nie ma zmiany warunków środowiskowych - wyjaśnia naukowiec.

W audycji mówimy także o tym, jakie czynniki mają wpływ na przemianę procesów ewolucyjnych i jak w zrozumieniu tych zjawisk pomaga matematyka.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. dr hab. Jan Kozłowski (Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za sformułowanie i eksperymentalną weryfikację teorii wyjaśniającej różnorodność strategii życiowych organizmów jako efektu optymalnej alokacji zasobów)

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 21:37
Profesor David Shugar niedawno ukończył 100 lat. O jego niezwykłym życiu i karierze naukowej mówimy w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

CRISPR, czyli łatwy sposób na edycję genów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:54
- CRISPR to zdumiewająco szybka, tania i prosta metoda modyfikacji DNA. Dzięki niej pewne rzeczy z zakresu biotechnologii, które dwa lata temu były niemożliwe, w tej chwili są łatwe do przeprowadzenia - mówi biolog, profesor Jerzy Duszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces starzenia a stany zapalne

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 15:19
W audycji przedstawiamy najnowsze badania dotyczące starzenia zapalnego (inflammaging) i wyjaśniamy, czym różni się ono od biologicznego starzenia.
rozwiń zwiń