Przypadek dorsza, czyli jak zrozumieć ekologię ewolucyjną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 03:16
- Gdy byłem studentem to zapewniano, że nie mamy się co martwić o wyżywienie dla ludzkości, bo w oceanach jest dużo ryb. Potem okazało się, że łowiono zbyt intensywnie i np. dorsze skarłowaciały - mówi ekolog ewolucyjny prof. dr hab. Jan Kozłowski.
Audio
  • Prof. dr hab. Jan Kozłowski wyjaśnia znaczenie ekologii ewolucyjnej (Eureka/ Jedynka)
Rybołówstwo stało się dodatkowym czynnikiem drapieżnictwa i optymalne było wcześniej przystąpić do rozrodu, zanim ryba osiągnie duży rozmiar. U dorsza spadek wieku dojrzewania nastąpił o połowę z sześciu do trzech lat, do czego doszło w ciągu kilkudziesięciu lat - wyjaśnia przypadek dorsza gość Jedynki
Rybołówstwo stało się dodatkowym czynnikiem drapieżnictwa i optymalne było wcześniej przystąpić do rozrodu, zanim ryba osiągnie duży rozmiar. U dorsza spadek wieku dojrzewania nastąpił o połowę z sześciu do trzech lat, do czego doszło w ciągu kilkudziesięciu lat - wyjaśnia przypadek dorsza gość JedynkiFoto: biozcw via Foter.com / CC BY-NC-SA

8 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia najpoważniejszych wyróżnień w Polsce - Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwanych polskimi Noblami. Jednym z czterech wyróżnionych został zajmujący się ekologią ewolucyjną prof. dr hab. Jan Kozłowski.

- Procesy ewolucyjne są znacznie szybsze niż dawniej przypuszczano. To, co zwiodło uczonych i osoby, które myślały inaczej wynikało z tego, że przeważnie ewolucja stabilizuje to, co jest, o ile nie ma zmiany warunków środowiskowych - wyjaśnia naukowiec.

W audycji mówimy także o tym, jakie czynniki mają wpływ na przemianę procesów ewolucyjnych i jak w zrozumieniu tych zjawisk pomaga matematyka.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. dr hab. Jan Kozłowski (Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za sformułowanie i eksperymentalną weryfikację teorii wyjaśniającej różnorodność strategii życiowych organizmów jako efektu optymalnej alokacji zasobów)

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

 

Czytaj także

Twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 21:37
Profesor David Shugar niedawno ukończył 100 lat. O jego niezwykłym życiu i karierze naukowej mówimy w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

CRISPR, czyli łatwy sposób na edycję genów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:54
- CRISPR to zdumiewająco szybka, tania i prosta metoda modyfikacji DNA. Dzięki niej pewne rzeczy z zakresu biotechnologii, które dwa lata temu były niemożliwe, w tej chwili są łatwe do przeprowadzenia - mówi biolog, profesor Jerzy Duszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces starzenia a stany zapalne

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 15:19
W audycji przedstawiamy najnowsze badania dotyczące starzenia zapalnego (inflammaging) i wyjaśniamy, czym różni się ono od biologicznego starzenia.
rozwiń zwiń