Stan wojenny - trauma, która ciągle nas dzieli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 19:00
- Stan wojenny był traumatogennym wydarzeniem, w którym poszerzający suwerenność naszego państwa zostali upokorzeni. Wspominamy ten czas przez pryzmat ofiar. Była to trauma całej naszej wspólnoty narodowej - mówi dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.
Audio
  • Trauma i pamięć stanu wojennego (Eureka/ Jedynka)
Czołgi i samochody osobowe na ulicach Warszawy w dniu wybuchu stanu wojennego. 13 grudnia 2016 minęła 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Czołgi i samochody osobowe na ulicach Warszawy w dniu wybuchu stanu wojennego. 13 grudnia 2016 minęła 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennegoFoto: PAP/WAF

13 grudnia 35 lat temu został ogłoszony stan wojenny. Według sondażu CBOS z listopada tego roku zdaniem 41 proc. Polaków wprowadzenie stanu wojennego było dobrą decyzją, zaś 35 proc. ma odmienne poglądy. Dwadzieścia lat temu badania pokazywały, że 54 procent było przekonanych o słuszności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a 30 procent miało przeciwne zdanie. Socjolog przyznaje, że nie wahnięcia w ocenie wydarzenia są ważkie, a trwałość istniejącego podziału.

- Ważniejsze jest zrozumieć, dlaczego podział trwa i co leży u źródeł tej sytuacji. W innych sondażach CBOS i badaniach jakościowych są wyraźnie zapisane emocje tamtego czasu, a było to: upokorzenie, wrażenie złamania kręgosłupa moralnego, lęku, poczucia bezsilności, gniewu, wściekłości, ale także ulgi i uspokojenia. Znaczy to, że tamten podział zapisał się w dramatycznym konflikcie zbudowanym wewnątrz wspólnoty - opowiada dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Czy jest szansa na pojednanie w tym temacie? Jak powinniśmy myśleć o tym wydarzeniu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy)

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 19.10

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z PRL-owską cenzurą. "Polacy zawsze byli niepokorni"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 03:15
Dinozaury, procesy czarownic i naklejki na słoiki z dżemem - wszystkie te elementy związane są PRL-owską cenzurą. - Była to wyrafinowana gra nad słowem i obrazem - mówi Błażej Torański, autor książki "Knebel. Cenzura w PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny. Czy był nieunikniony?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 15:00
"Obywatelki i obywatele PRL, zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. (...) Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy degradacja generałów stanu wojennego jest słuszna?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 19:20
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Eksperci oceniali, czy wymierzenie sprawiedliwości po tylu latach jest słuszne.
rozwiń zwiń