Łuszczyca - choroba, która u każdego pacjenta jest inna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:12
Czy łuszczyca swędzi i boli? - Jest to choroba o wielu obliczach i pacjenci mają zupełnie różny odbiór tej choroby - opowiada dermatolog, dr Irena Walecka.
Audio
  • Profilaktyka, objawy i leczenie chorych na łuszczycę (Eureka/ Jedynka)
Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i uważaną za wstydliwą
Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i uważaną za wstydliwąFoto: Glow Images/ East News

W powszechnej opinii, łuszczyca jest uważana za chorobę wstydliwą, bo zwykle występuje na odsłoniętych fragmentach ciała. Na każdym kroku chorzy wystawieni są na opinie otoczenia na temat złej kondycji ich skóry. - Łuszczyca miejsca nie wybiera, a bardzo wpływa na sferę życia prywatnego i intymnego - podkreśla dermatolog.

Ważną rolę w przypadku łuszczycy odgrywa genetyka i fakt, czy istniały przypadki zachorowań w rodzinie jest ważnym elementem wywiadu. Dotyka ona osób z różnych grup wiekowych, przy czym częściej zdarza się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia i po skończeniu 60 lat. Im wcześniej zaczyna się choroba, tym trudniej ją wyleczyć i w znacznym stopniu wpływa na życie pacjenta.

W programie opowiadamy o tym, jakie są pierwsze objawy choroby i jak wygląda jej leczenie. Co poprawia stan skóry chorujących? Jakie są dla nich dobre wiadomości? O tym więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Irena Walecka (kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA)

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 19.10

sm

Czytaj także

Kiedy warto zastosować witaminową kurację?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 22:11
- Witamy są bezwzględnie potrzebne do naszego funkcjonowania, jednak warto pamiętać, że terapie witaminowe w przypadku np. chorób nowotworowych są wspomagające, nie zastępują leczenia onkologicznego - mówi lekarz dr Magdalena Osińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
rozwiń zwiń