X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biblia - uniwersalny klucz do zrozumienia naszej kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 21:57
- Może wstyd się przyznać, ale chciałam pominąć temat Wieży Babel, bo wydawało mi się, że obraz, gdzie pośrodku niczym baba wielkanocna stoi wieża, to nic ciekawego. Zmieniłam zdanie po obejrzeniu płótna Pietera Bruegla - mówi dr Bożena Fabiani, historyczka.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani opowiada o istocie malarstwa, inspirowanego wątkami biblijnymi (Eureka/ Jedynka)
Wieża Babel pędzla Pietera Bruegela starszego
"Wieża Babel" pędzla Pietera Bruegela starszegoFoto: domena publiczna

Biblia powstawała przez 1000 lat, miała licznych autorów i jest najważniejszą księgą naszego kręgu kulturowego. Jej wyjątkowość sprawia, że jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Tematem malarskich interpretacji zainteresowała się dr Bożena Fabiani, przybliżając je w publikacji "Stary Testament w malarstwie".

Powodem, dla którego historyczka zdecydowała się pisać o Biblii była potrzeba popularyzacji tematów i wątków, które zanikają w powszechnym odbiorze. - Zależało mi na tym, by pokazać jak rozmaici malarze odbierali i przekazywali wątki biblijne. Powstanie obu książek - o Ewangelii i Starym Testamencie nie obyło się bez oporów, bo wcale nie chciałam się tym zająć i myślałam, że ktoś inny weźmie to na siebie – opowiada gość radiowej Jedynki.

Jak namalować tchnienie? A jak można przedstawić duszę? Jakie obrazy pokutowały w malarstwie? Kim był jedyny opisany w Biblii pies? Jak internet pomaga w odkrywaniu arcydzieł malarstwa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Bożena Fabiani (historyk, autorka licznych publikacji z zakresu historii sztuki)

Data emisji: 16.12.2016

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majętny kolekcjoner-esteta i jego bezcenna kolekcja

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 22:53
Ignacy Korwin Milewski, wyrafinowany esteta o gwałtownym charakterze, skupił w swoich rękach kolekcję sztuki, którą można nazwać wizytówką polskiego malarstwa. Dziś część tych płócien można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stajuda - opowieść o charyzmatycznym artyście

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 13:50
Zmarły w 1992 roku malarz, akwarelista i publicysta był postacią niezwykle ważną dla warszawskiego środowiska kultury. Zapraszamy do wysłuchania reportażu nagrodzonego Srebrnym Melchiorem w 2016 r.
rozwiń zwiń