Wystawa 100 na 100, czyli historia KUL przez pryzmat dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 22:24
Wystawa poświęcona zbiorom KUL opowiada historię uczelni poprzez dzieła sztuki. - Prezentujemy bardzo złożoną kolekcję pod względem gatunków artystycznych, tematów i chronologii - mówi kurator wystawy Magadalena Białonowska.
Audio
  • Wystawa 100 na 100 i rozmowa o Julii Brystygierowej (Eureka/ Jedynka)
Jeden z obrazów prezentowanych na ekspozycji: Pejzaż z Lotem i córkami, pędzla Martena van Valckenborch (1535-1612). Dzieło należy do zbiorów Muzeum KUL
Jeden z obrazów prezentowanych na ekspozycji: Pejzaż z Lotem i córkami, pędzla Martena van Valckenborch (1535-1612). Dzieło należy do zbiorów Muzeum KULFoto: I. Marciszuk, KUL/ materiały prasowe

100 na 100 to wystawa stu najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na stulecie KUL w Zamku Królewskim w Warszawie. Jubileusz uniwersytetu przypada na 2018 rok, a sama ekspozycja jest zapowiedzią uroczystości związanych z tą uczelnią. Początki kolekcji KUL sięgają 1932 roku, a składają się na nią rzeźby, malarstwo, prace na papierze i porcelanę.

Wizytujących witają ogromne drewniane rzeźby ołtarzowe. – Są późnobarokowe z połowy XVIII wieku, dwie z nich są przypisywane warsztatowi Jana Eliasza Hoffmana. Nie wiadomo dokładnie z jakich kościołów pochodzą, ale z pewnością są to rzeźby ołtarzowe – opowiada kuratorka wystawy.

W programie rozmawiamy również z Iwoną Kienzler, autorką książki "Krwawa Luna i inni" o Julii Brystygierowej i jej otoczeniu. Jakie teorie spiskowe narosły wokół powojennych wątków polskiej historii? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Magadalena Białonowska (kuratorka, Zamek Królewski w Warszawie), Iwona Kienzler (autorka książki "Krwawa Luna i inni")

Data emisji: 21.12.2016

Godzina emisji: 19.10

sm

Czytaj także

Litewski szlak Witkiewiczów pełen zagadek i tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 03:55
Przodek, który był pierwszym Polakiem w Afganistanie czy obszerny dwór odebrany w ramach represji po powstaniu styczniowym - wystawa w zakopiańskiej Willi Koliba pozwala zanurzyć się w historię rodziny Witkiewiczów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Olgi Boznańskiej prowokują do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 09:50
- W Muzeum Narodowym w Warszawie jest jak w Luwrze. Nie słyszymy ciszy, ale ludzie emocjonują się, rozmawiają na wystawie artystki - mówi Renata Higersberger, kuratorka wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
rozwiń zwiń