Polki, które cały czas zachwycają i zadziwiają świat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 22:56
Lekarz, która nie bała się leczyć i stała się pierwszą kobietą, utrzymującą się z tego zawodu, dama, będąca symbolem rokoka, śpiewaczka, która poświęciła się lotnictwu. Wiele Polek zachwyca siłą charakteru, wolą walki i niespotykanym talentem. O niektórych z nich opowiada książka "Polki, które zadziwiły świat".
Audio
  • Joanna Puchalska opowiada o niezwykłych bohaterkach swojej książki (Eureka/ Jedynka)
Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiem
Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiemFoto: PAP/Janusz Uklejewski

Joanna Puchalska od lat fascynowała się losami niezwykłych Polek i, jak sama przyznaje, zbierała ich historie jak własne osobiste skarby. W ten sposób powstała książka "Polki, które zadziwiły świat", opisująca kobiety z różnych epok historycznych.

- Są one kobietami sukcesu, bo nie zmarnowały talentów, z którymi przyszły na świat, a ciężką pracą i piękną postawą potrafiły te dary rozwijać i zwielokrotniać. Opisuję wojowniczki, lekarkę, naukowca, lotniczkę, malarkę, poetkę, lekkoatletkę, więc są to osoby wszechstronne, których życie było bardzo ciekawe - opowiada autorka.

Jedną z szalonych bohaterek jest Salomea Regina z Rusieckich Pilsztynowa, pierwsza kobieta, która utrzymywała się z zawodu lekarza, a żyła w czasach Saskich, w drugiej połowie XVIII wieku. Została wcześnie wydana za mąż, bo w wieku 14 lat, a następnie tajników sztuki lekarskiej nauczyła się od małżonka. Gdy zrobiła mu zbyt dobrą konkurencję, ten obraził się na nią i zostawił ją. W ten sposób została sama w Turcji i stała się cenioną lekarką.

Jakie były losy innych bohaterek książki? O tym opowiadamy w audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Joanna Puchalska (historyk sztuki, tłumaczka, publicystka)

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 19.09

sm/ab

 

Czytaj także

Anna Jagiellonka - dziedziczka rodu wydana za Batorego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 17:44
W 1572 roku umiera Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów. Jego młodsza siostra Anna ma wówczas 49 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt III Waza. Król urodzony w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 12:00
- Zygmunt urodził się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Jego ojciec był młodszym bratem króla szwedzkiego Eryka XIV, który nie należał do osób zrównoważonych psychicznie. W Janie stale widział oponenta, osadził go w więzieniu, w zamku Gripsholm - przypomina dr Konrad Bobiatyński. To właśnie tam urodził się przyszły polski król, który pierwsze lata swojego życia spędził w niewoli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak, Turek, dwa bratanki. Ponad 600 lat niezwykłej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 20:54
W przeszłości mieszkańcy Europy mieli problemy z odróżnieniem Polaków i Turków tylko po stroju. - Kultura Orientu m.in. przez kontakty z imperium osmańskim, bardzo silnie się odznaczyła w naszym kraju - opowiada zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński.
rozwiń zwiń