Matematyka dla wszystkich czy tylko dla wybranych?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 11:27
Matematyka to jedna z najstarszych dziedzin nauki. Wyrosła z filozofii. Dawniej była rozumiana jako nauka o liczbach i figurach geometrycznych. Obecna jest jednak we wszystkich dziedzinach nauki i życia. Czy matematyka to nadal królowa wszystkich nauk?
Audio
  • Anna Czarnowska-Łabędzka i Jacek Gromny o platformie edukacyjnej Matmatic (Eureka/Jedynka)
Liczby rządzą światem - uważał Pitagoras
"Liczby rządzą światem" -  uważał PitagorasFoto: pixabay.com/geralt

Główną cechą matematyki jest dedukcja, wnioskowanie. Jak mówią jej entuzjaści, po prostu uczy logicznego myślenia. Potocznie matematyka uważana jest za trudną i dostępną tylko dla tych, którym natura nie poskąpiła ścisłego umysłu.

Matematyka to nauka dla wszystkich - uważają z kolei pomysłodawcy platformy edukacyjnej Matmatic, którzy wykorzystują technologie IT do popularyzacji królowej nauk. W audycji opowiadają oni nie tylko o tym, ale m.in. również o Hotelu Hilberta, Kawiarni Szkockiej we Lwowie oraz o pustej torebce, czyli o matematyce i matematykach inaczej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Anna Czarnowska-Łabędzka (redaktor naczelna "Kawiarni Szkockiej") i Jacek Gromny (prezes Projektu Pi, pomysłodawca platformy edukacyjnej Matmatic)

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 19.09

gs/pg


Czytaj także

Ciemna energia, czerwone światła i mapa wszechświata w 3D

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 21:24
- Żyjemy we wszechświecie, który jest zdominowany przez swoją ciemną stronę, bo materia, której możemy dotknąć, stanowi tylko niewielki procent całości, a pozostałość to ciemna energia - mówi prof. Agnieszka Pollo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polki, które cały czas zachwycają i zadziwiają świat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 22:56
Lekarz, która nie bała się leczyć i stała się pierwszą kobietą, utrzymującą się z tego zawodu, dama, będąca symbolem rokoka, śpiewaczka, która poświęciła się lotnictwu. Wiele Polek zachwyca siłą charakteru, wolą walki i niespotykanym talentem. O niektórych z nich opowiada książka "Polki, które zadziwiły świat".
rozwiń zwiń