Podsumowanie roku 2016 w nauce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 12:16
Jednym z najistotniejszych odkryć naukowych w 2016 r. było potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych. Udało się tego dokonać uczonym z Laserowego Obserwatorium Interferometrycznych Fal Grawitacyjnych LIGO.
Audio
  • Najważniejsze w 2016 roku wydarzenia świata nauki (Nowy Rok z Jedynką)
Wizualizacja fal grawitacyjnych zaprezentowana podczas konferencji w Instytucie Maksa Plancka w Niemczech
Wizualizacja fal grawitacyjnych zaprezentowana podczas konferencji w Instytucie Maksa Plancka w NiemczechFoto: EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

 - Już w roku 1916 Albert Einstein postulował istnienie fal grawitacyjnych, czyli zakrzywienia czasoprzestrzeni mknącego przez cały Wszechświat, w swojej teorii względności. Dziś udało się je zarejestrować. Daje to naukowcom nowe narzędzie do obserwacji kosmosu - mówił popularyzator nauki, Karol Wójcicki.

Dorota Truszczak zebrała komentarze o Nagrodach Nobla: dr Łukasz Biały z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przybliżył dziedzinę medycyny, w której za zrozumienie komórkowego kanibalizmu, czyli za odkrycie mechanizmów autofagii, nagrodę otrzymał japończyk Yoshinori Ohsumi.

Prof. Jakub Tworzydło z Wydziału Fizyki UW mówił o wirach, czyli osobliwym stanie materii w świecie kwantów, opisanym przez fizyków: Davida J. Thoulessa, F. Duncana M. Haldane`a i J. Michaela Kosterlitza.

Nobla z chemii, za maszyny molekularne dla Fracuzów: Jean-Pierre'a Sauvage'a, sir J. Frasera Stoddarta i Bernarda L. Feringi, opisał prof. Janusz Jurczak z Instytutu Chemii Organicznej PAN.

Pokojowego Nobla dla prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa, za wysiłki na rzecz zakończenia trwającej ponad 50 lat wojny domowej i zawarcie porozumienia z partyzantką FARC, skomentował Jarosław Guzy.

O polskim graffenie, jego właściwościach i o tym, gdzie graffen znajdzie zastosowanie, Krzysztowi Michalskiemu opowiedział dr Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Katarzyna Jankowska w rozmowie z Katarzyną Utracką i Grzegorzem Hanulą z Muzeum Powstania Warszawskiego przypomniała o Roku Cichociemnych.

Krzysztof Michalski rozmawiał z prof.Bogdanem Wojciszke laureatem "polskich Noblów," czyli nagrodach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W podsumowaniu przypomnieliśmy też Światowe Targi Wynalazków w Brukseli, gdzie złoty medal, w dziedzinie medycyny, za innowacyjne znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach, zdobył Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN.

O 25 leciu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i badań genetycznych mówiła dr hab nauk med Monika Ołdak, o udanym roku dla polskiej archeologii na przykładzie odkryć w Armenii, z dr Krzysztofem Jakubiakiem rozmawiała Katarzyna Kobylecka, a o uratowaniu ptaka "wodniczka" mówiła Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Nowy Rok z Jedynką"

Prowadzą: Marta Januszewska i Artur Wolski

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 14.10

ab/pg

Czytaj także

Laser XFEL jak Airbus - powstaje w różnych częściach świata

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 22:28
- W Desy jest kilka fantastycznych urządzeń, dzięki którym naukowcy kruszą materię i odkrywają jej tajemnice. A XFEL to nowa inicjatywa, dotycząca kilkukilometrowego lasera - opowiada Dorota Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Noble. Profesor Jan Kozłowski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 11:30
8 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskie Noble).
rozwiń zwiń