X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hans Jurgen Massaquoi - czarnoskóry chłopiec w III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 14:00
Hans Jurgen Massaquoi - czarnoskóry wnuk afrykańskiego króla ludu Vai, syn Niemki - dorastał w Hamburgu w czasach rosnącego w siłę nazizmu. Czuł się niemieckim patriotą, jednak stopniowo odkrywał, że jest określany przez ideologię jako wróg ludu i podczłowiek.
Audio
  • Dr Joanna Szymoniczek o książce "Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech" (Eureka/Jedynka)
Fragment okładki książki Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech
Fragment okładki książki "Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech"Foto: materiały promocyjne/Ośrodek Karta

Ośrodek Karta wydał o nim książkę pt. "Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech".

- Wczesne lata jego dzieciństwa to dorastanie w cieplarnianych warunkach. Był wychowywany w rodzinie dyplomatów, w luksusie, w otoczeniu były osoby czarnoskóre, więc chłopiec nie widział, że jest inny - mówi dr Joanna Szymoniczek. - Pierwszą zmianą w jego życiu było to, że został tylko z matką i wraz z nią przeprowadził się do robotniczej dzielnicy Hamburga. Ta zmiana była tak naprawdę pozytywna, mimo pogorszenia standardu życia, bo chłopak zaczął odkrywać nowy świat, bardzo atrakcyjny dla dziecka - dodaje.

To właśnie w tym momencie Hans Jurgen Massaquoi mógł po raz pierwszy odczuć swoją odmienność. - Kolor skóry go wyróżniał, ale początkowo tylko budził ciekawość, a relacje z kolegami i sąsiadami, były pozytywne.  Dopiero zmiany polityczne w Niemczech spowodowały pogorszenie jego sytuacji - mówi dr Szymoniczek.

Jak zmieniał się stosunek nauczycieli i uczniów do Hansa wraz z narastaniem nastrojów nacjonalistycznych? Jakie szykany spotykały jego matkę? Dlaczego czarnoskóry chłopiec początkowo podziwiał Hitlera? Ile osób o czarnym kolorze skóry żyło w III Rzeszy? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Joanna Szymoniczek (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 19.10

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy w Wehrmachcie - temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:29
Po II wojnie światowej nie mówiono dużo o Polakach wcielonych do Wehrmachtu, bo pachniało to zdradą narodową - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiec, który opisał mechanizm propagandy III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:33
Historia II wojny światowej wciąż budzi zainteresowanie, zwłaszcza, że pojawiają się nowe dokumenty dotyczące tamtych czasów. Jednym z nich jest "Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Soviet Story". Wspólne korzenie nazizmu i komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 14:05
To najbardziej wstrząsający dokument o komunizmie. Dostarcza też mnóstwo nowej wiedzy - powiedział w magazynie "W samo południe" Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" o filmie "The Soviet Story".
rozwiń zwiń