Hans Jurgen Massaquoi - czarnoskóry chłopiec w III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 14:00
Hans Jurgen Massaquoi - czarnoskóry wnuk afrykańskiego króla ludu Vai, syn Niemki - dorastał w Hamburgu w czasach rosnącego w siłę nazizmu. Czuł się niemieckim patriotą, jednak stopniowo odkrywał, że jest określany przez ideologię jako wróg ludu i podczłowiek.
Audio
  • Dr Joanna Szymoniczek o książce "Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech" (Eureka/Jedynka)
Fragment okładki książki Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech
Fragment okładki książki "Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech"Foto: materiały promocyjne/Ośrodek Karta

Ośrodek Karta wydał o nim książkę pt. "Neger, Neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech".

- Wczesne lata jego dzieciństwa to dorastanie w cieplarnianych warunkach. Był wychowywany w rodzinie dyplomatów, w luksusie, w otoczeniu były osoby czarnoskóre, więc chłopiec nie widział, że jest inny - mówi dr Joanna Szymoniczek. - Pierwszą zmianą w jego życiu było to, że został tylko z matką i wraz z nią przeprowadził się do robotniczej dzielnicy Hamburga. Ta zmiana była tak naprawdę pozytywna, mimo pogorszenia standardu życia, bo chłopak zaczął odkrywać nowy świat, bardzo atrakcyjny dla dziecka - dodaje.

To właśnie w tym momencie Hans Jurgen Massaquoi mógł po raz pierwszy odczuć swoją odmienność. - Kolor skóry go wyróżniał, ale początkowo tylko budził ciekawość, a relacje z kolegami i sąsiadami, były pozytywne.  Dopiero zmiany polityczne w Niemczech spowodowały pogorszenie jego sytuacji - mówi dr Szymoniczek.

Jak zmieniał się stosunek nauczycieli i uczniów do Hansa wraz z narastaniem nastrojów nacjonalistycznych? Jakie szykany spotykały jego matkę? Dlaczego czarnoskóry chłopiec początkowo podziwiał Hitlera? Ile osób o czarnym kolorze skóry żyło w III Rzeszy? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Joanna Szymoniczek (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 19.10

mg/ab

Czytaj także

Polacy w Wehrmachcie - temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:29
Po II wojnie światowej nie mówiono dużo o Polakach wcielonych do Wehrmachtu, bo pachniało to zdradą narodową - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiec, który opisał mechanizm propagandy III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:33
Historia II wojny światowej wciąż budzi zainteresowanie, zwłaszcza, że pojawiają się nowe dokumenty dotyczące tamtych czasów. Jednym z nich jest "Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Soviet Story". Wspólne korzenie nazizmu i komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 14:05
To najbardziej wstrząsający dokument o komunizmie. Dostarcza też mnóstwo nowej wiedzy - powiedział w magazynie "W samo południe" Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" o filmie "The Soviet Story".
rozwiń zwiń