Potrzebny i paraliżujący. Różne strony lęku

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 22:25
- Ludzie, którzy nie odczuwają lęku szybko giną, bo strach pomaga nam antycypować i przewidzieć zagrożenie - mówi dr Paweł Holas, psychiatra.
Audio
  • Lęk i strach - paraliżują i motywują do działania (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: khumana via Foter.com / CC BY-NC-ND

cukrzyca choroba FREE_1200_660.jpg
Nie boli, choć zabija. Jak leczyć cukrzycę?

Latania, pająków, terroryzmu, choroby - boimy się bardzo różnych rzeczy. Strach, jak wyjaśnia psychiatra, spełnia kryteria fobii prostej, a więc to nieracjonalny i nadmierny lęk w konfrontacji z czymś, czego się boimy. Mogą to być różne rzeczy, zwierzęta, ale również sytuacje np. pożar czy zjawiska naturalne jak wiatr czy ciemność.

- Wszyscy przeżywamy lęk i jest on potrzebny dla przetrwania, zdolności rozpoznania zagrożenia i reakcji na nie, natomiast lęk fobiczny powstaje w wyniku uczenia się. Mamy biologiczną skłonność do reagowania strachem wobec obiektów, które były dla nas ewolucyjnie groźne jak węże, pająki czy inni ludzie - opowiada dr Paweł Holas.

W programie wyjaśniamy, jak działa mózg w sytuacji zagrożenia lękowego i jak możemy pomóc sobie zapanować nad naszymi lękami. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr hab. Ewelina Knapska (biolog, badający mózgowe podłoże emocji z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN), dr Paweł Holas (lekarz psychiatra, nauczyciel uważności, psychoterapeuta i psychofizjolog)

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/gs

Czytaj także

Przemoc i depresja. Tragiczne skutki wykorzystania w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 02:13
- Miernikiem stopnia skrzywdzenia seksualnego dziecka jest sposób, w jaki to dziecko już jako dorosły człowiek będzie sobie organizowało własny związek i życie seksualne - mówi Wiesław Sokoluk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne przesłanie do walki z depresją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:00
Depresję można pokonać! O skutecznych narzędziach do walki z tą chorobą, którymi dysponują medycyna i psychologia, mówili goście "Eureki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Tourette’a. Tiki, które utrudniają życie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 00:12
- Tiki z punku widzenia medycznego są defektem kosmetycznym. Bardzo rzadko zdarzają się takie, które stanowią problem zdrowotny - mówi psychiatra prof. Tomasz Wolańczyk.
rozwiń zwiń