Sensacja w świecie nauki. Pierwsze takie cmentarzysko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 00:58
- Chcielibyśmy kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem do towarzystwa, które sięgają czasów rzymskich - mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Audio
  • Jakie tajemnice skrywa cmentarz zwierząt w Berenike? (Eureka/ Jedynka)
Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie, w Berenike nad Morzem Czerwonym niezwykłe cmentarzysko zwierząt. Intrygującym znaleziskiem jest szkielet psa
Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie, w Berenike nad Morzem Czerwonym niezwykłe cmentarzysko… zwierząt. Intrygującym znaleziskiem jest szkielet psaFoto: sdhaddow via Foter.com / CC BY-NC-SA

Tutanchamon pap 1200.jpg
Wyprawa do podziemi muzeum w Kairze

W starożytnym porcie Berenike nad Morzem Czerwonym polsko-amerykańska misja archeologiczna odkryła unikatowy cmentarz, na którym zostały pochowane zwierzęta. Dotychczas udało się odkopać 130 szkieletów, w tym kotów, psów, małp itd. Pochówki zwierząt nie są niczym nowym w świecie nauki, jednak ten przypadek jest szczególny, bo świadczy o ich wyjątkowo dobrym traktowaniu.

- W Egipcie znane są depozyty milionów mumii zwierząt, ale często były one produkowane w sposób, który odzwierciedlał przedmiotowy stosunek do kotów i innych pupili, często intencjonalnie zabijanych na masową skalę. Tego typu praktyki są znane z Doliny Nilu, natomiast w Berenike wszystko wskazuje na to, że mamy zupełnie inny poziom relacji człowiek-zwierzę - wyjaśnia dr Marta Osypińska.

Jednym z najbardziej wyjątkowych pochówków w Berenike należy do psa. Opowiadamy, jaka łączy się z nim historia i wyjaśniamy, jaka była przyczyna śmierci zwierząt. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Marta Osypińska (archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 19.11

sm/gs

Czytaj także

Królowa Egiptu z brodą. Nieznana faraon Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 22:15
- Gdyby Hatszepsut nie rządziła mądrze, mogłoby nie dojść do wielkiego rozkwitu Egiptu. Ona tak poprowadziła kraj, że przetrwał kryzysowy moment i zorganizowała go w sposób, który pozwolił na pomyślne funkcjonowanie przez kolejne kilkaset lat – mówi Bartosz Nowacki, archeolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy kopią pod najstarszą piramidą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 18:00
Gościem "Skarbca Nauki Polskiej" był prof. Karol Myśliwiec, archeolog i egiptolog, autor monografii "W cieniu Dżesera".
rozwiń zwiń