X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dron - mechaniczny truteń pomocny nie tylko w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 22:58
- Zastosowanie lotnictwa bezzałogowego może być niezwykle cenne i to nie tylko w działaniach wojskowych, ale również w gospodarce cywilnej - mówi w radiowej Jedynce prof. Zdobysław Goraj z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Prof. Zdobysław Goraj o historii dronów (Eureka/ Jedynka)
Polacy są także autorami specjalnej aplikacji przeznaczonej dla użytkowników dronów. Jak mówi jej twórca Paweł Korzec, w znacznym stopniu poprawia ona bezpieczeństwo lotów.
Polacy są także autorami specjalnej aplikacji przeznaczonej dla użytkowników dronów. Jak mówi jej twórca Paweł Korzec, w znacznym stopniu poprawia ona bezpieczeństwo lotów. Foto: Pixabay

Na pomysł sterowanych radiowo bezzałogowych samolotów wpadli w 1916 roku Anglicy. Masowym użyciem popularnych dziś dronów wsławili się jako pierwsi Amerykanie. W 1917 roku w USA wyprodukowano kilkanaście tysięcy samolotów bezzałogowych o rozpiętości ponad trzech metrów, które po przebyciu kilku czy kilkunastu kilometrów pikowały.

- Rozwój lotnictwa bezzałogowego był bardzo silnie związany z techniką wojskową. Zgodnie z jedną z powszechnie przyjętych definicji samolotem bezzałogowym jest aparat latający, który wykonuje jakąś misję, ale wraca, czyli jest wielokrotnego użytku, a dron z języka francuskiego oznacza trutnia, czyli pszczołę, która nie spełnia w zasadzie żadnych pożytecznych funkcji, więc sugeruje, że on nic dobrego nie robi - opowiada prof. Zdobysław Goraj.

Jakie są alternatywy dla nazwy dron? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Zdobysław Goraj (Politechnika Warszawska)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drony, skrzydła bezzałogowe i inne sukcesy polskich inżynierów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 00:30
Zaczynali od sukcesów w małym lotnictwie, a dziś pomagają w weryfikacji dopłat unijnych i współpracują z GOPR. - Z góry widać więcej - mówi o projektach polskich naukowców inżynier Michał Wojas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan Morawieckiego - program "Żwirko i Wigura"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 17:01
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki w ramach programu "Żwirko i Wigura" planuje rozwój gałęzi gospodarki związanej z budową urządzeń latających.
rozwiń zwiń