"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
Audio
  • Jaki miał charakter Tadeusz Kościuszko i jego były jego losy? (Eureka/ Jedynka)
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

UNESCO ogłosiło 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki, ważnego dla historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Doktor Leszek Marek Krześnia jest zdania, że z jego postacią łączy się fenomen, kiedy to generał i wódz stał się uosobieniem walki o niepodległość. Kościuszko miał ogromny szacunek do człowieka, bez względu na pochodzenie i klasę społeczną, a niektórzy określali go mianem "rycerza wolności". Losy ojczyzny były dla niego ważniejsze od szczęścia osobistego i powodzenia w miłości.

- Historia jego życia nadałaby się na niejeden film czy serial, bo były to zupełnie fascynujące dzieje. Swoją myślą wyprzedzał innych. Napoleonowi Bonaparte nie ufał ze względu na sprawę polską, ale przestrzegał go, że jest w Rosji generał, którego będzie mu bardzo trudno pokonać. To generał mróz - opowiada prezes Krześniak.

Jaki miał charakter i dlaczego nie zdecydował się na zawarcie związku małżeńskiego? Jak Bitwa pod Maciejowicami wpłynęła na jego życie? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Leszek Marek Krześniak (prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, lekarz)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Czytaj także

Po jakie książki historyczne najchętniej sięgamy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 01:30
- Najbardziej interesuje nas historia Polski i ten temat dominuje wśród książek historycznych. Jesteśmy również ciekawi wątków związanych z II wojną światową i historią świata - mówi Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Daszyński - zapomniany marszałek polskiej demokracji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 07:00
Józef Piłsudski nazwał go publicznie durniem, a jego urzędników fagasami, co doprowadziło do rozbratu. - Ignacy Daszyński miał silną osobowość i umiał się postawić, gdy się z kimś nie zgadzał - podkreśla prowadząca, Katarzyna Jankowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponary. Czarna karta historii polsko-litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 02:22
- Wiele osób nie wie o Ponarach i dokonanej tam zbrodni na Żydach i Polakach. Jest to wielkie zaniedbanie, bo miejsce kaźni nie zostało dostatecznie uhonorowane - mówi Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń