Honorat Koźmiński i inna walka o naszą niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 21:22
- Tak jak Piotr Skarga w kazaniach piętnował wady narodowe, tak Honorat Koźmiński uczulał na pijaństwo, niezgodę, bezkrytyczne przyjmowanie zagranicznych wzorców i odejście od wiary - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Audio
  • Życie i dzieło Honorata Koźmińskiego (Eureka/Jedynka)
Honorat Koźmiński - polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego
Honorat Koźmiński - polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiegoFoto: WIkipedia Commons/ lic. CC BY 3.0

Decyzję o wstąpieniu do zakonu Honorat Koźmiński podjął w wieku 19 lat. Jego matka przez długi czas nie wyrażała na to zgody, ale powołanie syna stało się silniejsze niż plany matki co do jego dalszego życia. - Pobyt w Cytadeli w 1846-1847 roku stał się wyznacznikiem przemiany Koźmińskiego i związał go na dłużej z działalnością konspiracyjną. Jako dojrzały zakonnik brał udział w ostatnich poważnych rozmowach ludzi skazywanych na śmierć - opowiada dr Jolanta Załęczny.

Choć spowiadał działaczy niepodległości, jego wizja drogi do polskiej wolności była inna. Początkowo tworzył zakony, które miały edukować i szerzyć oświatę, zaś po ich kasacie założył zakony bezhabitowe, skupiając się na działalności charytatywnej, nauczaniu i wychowywaniu dzieci. Według Honorata Koźmińskiego walka zbrojna nie była dobrym wyjściem, ponad nią stawiał odnowienie moralne społeczeństwa i głęboką wiarę.

Jakie były dalsze losy bohatera audycji? O tym mówimy w audycji, w której opowiadamy o tym, co sprawiało, że Honorat Koźmiński przyciągał do siebie rzesze ludzi.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Czytaj także

Ponary. Czarna karta historii polsko-litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 02:22
- Wiele osób nie wie o Ponarach i dokonanej tam zbrodni na Żydach i Polakach. Jest to wielkie zaniedbanie, bo miejsce kaźni nie zostało dostatecznie uhonorowane - mówi Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń