X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Galileo przynosi rewolucję. Jak nawigacja satelitarna ułatwi nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 23:20
- Znaczenie technologii systemu satelitarnego Galileo jest tak duże, jak telefonii komórkowej. Jest ono mniej znane, ale będzie coraz bardziej obecne w naszym życiu - mówi dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.
Audio
  • Jakie zmiany przyniesie system Galileo? (Eureka/ Jedynka)
Galileo to system cywilny, alternatywa do amerykańskiego GPS, rosyjskiego GLONASSa, czy chińskiego Beidou. Masa każdego z satelitów o nazwie GIOVE to 675 kilogramów
Galileo to system cywilny, alternatywa do amerykańskiego GPS, rosyjskiego GLONASS’a, czy chińskiego Beidou. Masa każdego z satelitów o nazwie GIOVE to 675 kilogramówFoto: ** RCB ** via Foter.com / CC BY

Galileo to flotylla osiemnastu satelitów, znajdujących się na orbicie w odległości 23 tysięcy kilometrów od Ziemi. Docelowo system nawigacji satelitarnej będzie się składał z 30 satelitów. System pozwala Europie na posiadanie własnego niezależnego i cywilnego systemu nawigacji satelitarnej.

Program wystartował w grudniu 2016 roku po ponad 30 latach przygotowań. W części z 18 satelitów europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo przestały działać zegary atomowe. Mimo tych problemów, system funkcjonuje normalnie, bo na każdym satelicie znajdują się cztery zegary i tylko jeden z nich jest konieczny, by satelita mógł działać poprawnie. - Zegary służą do tego, by zmierzyć odległość od satelity do użytkownika, a robi się to za pomocą różnicy wskazań zegarów. W fizyce interwał czasu i odległość to to samo - wyjaśnia dr Włodzimierz Lewandowski.

Jaka jest przewaga Galileo nad innymi systemami? Jakie są korzyści z jego zastosowania? Dlaczego Galileo nazywa się elektroniczną smyczą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Włodzimierz Lewandowski (prezes Głównego Urzędu Miar)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 05:02
- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.
rozwiń zwiń