Galileo przynosi rewolucję. Jak nawigacja satelitarna ułatwi nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 23:20
- Znaczenie technologii systemu satelitarnego Galileo jest tak duże, jak telefonii komórkowej. Jest ono mniej znane, ale będzie coraz bardziej obecne w naszym życiu - mówi dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.
Audio
  • Jakie zmiany przyniesie system Galileo? (Eureka/ Jedynka)
Galileo to system cywilny, alternatywa do amerykańskiego GPS, rosyjskiego GLONASSa, czy chińskiego Beidou. Masa każdego z satelitów o nazwie GIOVE to 675 kilogramów
Galileo to system cywilny, alternatywa do amerykańskiego GPS, rosyjskiego GLONASS’a, czy chińskiego Beidou. Masa każdego z satelitów o nazwie GIOVE to 675 kilogramówFoto: ** RCB ** via Foter.com / CC BY

Galileo to flotylla osiemnastu satelitów, znajdujących się na orbicie w odległości 23 tysięcy kilometrów od Ziemi. Docelowo system nawigacji satelitarnej będzie się składał z 30 satelitów. System pozwala Europie na posiadanie własnego niezależnego i cywilnego systemu nawigacji satelitarnej.

Program wystartował w grudniu 2016 roku po ponad 30 latach przygotowań. W części z 18 satelitów europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo przestały działać zegary atomowe. Mimo tych problemów, system funkcjonuje normalnie, bo na każdym satelicie znajdują się cztery zegary i tylko jeden z nich jest konieczny, by satelita mógł działać poprawnie. - Zegary służą do tego, by zmierzyć odległość od satelity do użytkownika, a robi się to za pomocą różnicy wskazań zegarów. W fizyce interwał czasu i odległość to to samo - wyjaśnia dr Włodzimierz Lewandowski.

Jaka jest przewaga Galileo nad innymi systemami? Jakie są korzyści z jego zastosowania? Dlaczego Galileo nazywa się elektroniczną smyczą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Włodzimierz Lewandowski (prezes Głównego Urzędu Miar)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Czytaj także

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 05:02
- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.
rozwiń zwiń