Mroczny komiks przypomina o polskim Jamesie Bondzie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 01:12
- Komiks noir ma w sobie mroczność, tajemniczość i nieoczywistość. Leski to nie superbohater, a zwykła postać, którą moglibyśmy spotkać, przechadzając się w czasie II wojny światowej po Warszawie - mówi dr Kamila Tuszyńska, badaczka komiksów.
Audio
  • Bradl i życie codzienne okupowanej Warszawy w formie komiksu (Eureka/ Jedynka)
Fragment okładki komiksu Bradl
Fragment okładki komiksu "Bradl"Foto: materiały promocyjne/ Egmont Muzeum Powstania Warszawskiego

Kazimierz Leski ps. "Bradl", uczestnik Powstania Warszawskiego i kurier, stał się bohaterem komiksu historycznego o burzliwych czasach II wojny światowej. Przedstawianie prawdziwych zdarzeń w formie obrazkowej jest znane od ponad 20 wieków. - Za granicą, i to zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie, komiks nie kojarzy się z odbiorcą dziecięcym, uproszczeniem, infantylizacją. Jest to krzywdzące i zmienia się, ale powoli - opowiada w radiowej Jedynce dr Kamila Tuszyńska.

Jedną z dużych zalet komiksu "Bradl" jest przedwojenna Warszawa i obrazy miejsc, których dziś już nie ma. Kolejną mocną stroną tej opowieści jest niezwykły bohater i jego przygody. - Biografia Leskiego była tak bogata, że mógłby on obdarować nawet kilku bohaterów. Był to genialny inżynier, as wywiadu i jest pierwowzorem Hansa Klossa, a jak się mówi - nawet Jamesa Bonda - podkreśla gość Jedynki.

Marek Oleksicki uwiecznił Leskiego jako bardzo przystojnego mężczyznę. W audycji opowiada, jaki był zamysł twórców i mówimy o nowych formach zachęcania do poznania historii.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Marek Oleksicki (współautor komiksu) i dr Kamila Tuszyńska (medioznawca, badaczka komiksów)

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

 

Czytaj także

Rok Cichociemnych. Opowieść o losach braci Mariana i Józefa Spychalskich

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 21:54
Choć pochodzili z tego samego domu, z rodziny o tradycjach niepodległościowych, drogi braci były bardzo różne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po jakie książki historyczne najchętniej sięgamy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 01:30
- Najbardziej interesuje nas historia Polski i ten temat dominuje wśród książek historycznych. Jesteśmy również ciekawi wątków związanych z II wojną światową i historią świata - mówi Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń