"Cukrzycy powinni unikać szpitala jak ognia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 00:35
Cukrzyca jest wrażliwa na dietę, wysiłek fizyczny i emocje. Jak się uważa, jednym z najgorszych miejsc dla chorujących na nią jest szpital. - Chorzy powinni go unikać jak ognia - mówi lekarz, prof. dr hab. Tomasz Klupa.
Audio
  • Lekarz opowiada o tym, jak można zapobiec hipoglikemii i do jakich powikłań może doprowadzić cukrzyca (Eureka/ Jedynka)
Badanie poziomu cukru we krwi
Badanie poziomu cukru we krwiFoto: Pixabay.com/Public Domain/JayTaix

Najnowsze badania mówią o tym, że mamy w Polsce ponad 2,7 mln osób choruje na cukrzycę, z czego pół miliona nawet o tym nie wie. Dowiedziono w toku badań naukowych, że cukrzyca i zawały są ze sobą powiązane i wraz z udarami stawią przyczynę połowy zgonów. Jak wyjaśnia lekarz, podwyższony poziom cukru we krwi sieje spustoszenie w naszym organizmie i łączy się z białkiem, czyniąc je niepełnowartościowym.

- Efektem tej upośledzonej funkcji białek są powikłania cukrzycy jak np. problemy ze wzrokiem, niewydolność nerek, konieczność przeszczepu czy amputacji np. kończyn dolnych, neuropatia. Z drugiej strony niszczeniu ulegają większe naczynia krwionośne, czyli mamy do czynienia z przyspieszonymi procesami miażdżycowymi, a zatem u osób chorujących na cukrzycę miażdżyca pojawia się wcześniej, jest bardziej agresywna i bardziej rozlana - opowiada prof. dr hab. Tomasz Klupa.

Rozwiązaniem problemu nie jest obniżenie poziomu cukru. To zagadnienie wyjaśniamy w nagraniu audycji, w której mówimy też o hipoglikemii, jej rodzajach i sposobach leczenia. O życiu codziennym z cukrzycą opowiada również olimpijczyk, Michał Jeliński.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. Tomasz Klupa (kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), Michał Jeliński (wioślarz, chorujący na cukrzycę olimpijczyk)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hemofilia - choroba, z którą da się normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:50
- Nowoczesne, profilaktyczne leczenie, czyli podawanie czynnika krzepnięcia przed wystąpieniem krwawień, daje możliwość aktywnego i produktywnego życia - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na tropie szczepionki przeciwko cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 00:03
- Cukrzyca jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ powikłania z nią związane przez bardzo długi czas nie bolą. Dopiero kiedy występują objawy okazuje się, że większość narządów jest już zniszczona - opowiada prof. Piotr Trzonkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niby podobne, a jednak inne. Różne typy cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 09:00
- Gdy dziecko ma cukrzycę, to tak naprawdę choruje cała rodzina. Jest to bardzo trudna i obciążająca psychicznie dolegliwość - mówi Monika Zamarlik, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
rozwiń zwiń