X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Cukrzycy powinni unikać szpitala jak ognia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 00:35
Cukrzyca jest wrażliwa na dietę, wysiłek fizyczny i emocje. Jak się uważa, jednym z najgorszych miejsc dla chorujących na nią jest szpital. - Chorzy powinni go unikać jak ognia - mówi lekarz, prof. dr hab. Tomasz Klupa.
Audio
  • Lekarz opowiada o tym, jak można zapobiec hipoglikemii i do jakich powikłań może doprowadzić cukrzyca (Eureka/ Jedynka)
Badanie poziomu cukru we krwi
Badanie poziomu cukru we krwiFoto: Pixabay.com/Public Domain/JayTaix

Najnowsze badania mówią o tym, że mamy w Polsce ponad 2,7 mln osób choruje na cukrzycę, z czego pół miliona nawet o tym nie wie. Dowiedziono w toku badań naukowych, że cukrzyca i zawały są ze sobą powiązane i wraz z udarami stawią przyczynę połowy zgonów. Jak wyjaśnia lekarz, podwyższony poziom cukru we krwi sieje spustoszenie w naszym organizmie i łączy się z białkiem, czyniąc je niepełnowartościowym.

- Efektem tej upośledzonej funkcji białek są powikłania cukrzycy jak np. problemy ze wzrokiem, niewydolność nerek, konieczność przeszczepu czy amputacji np. kończyn dolnych, neuropatia. Z drugiej strony niszczeniu ulegają większe naczynia krwionośne, czyli mamy do czynienia z przyspieszonymi procesami miażdżycowymi, a zatem u osób chorujących na cukrzycę miażdżyca pojawia się wcześniej, jest bardziej agresywna i bardziej rozlana - opowiada prof. dr hab. Tomasz Klupa.

Rozwiązaniem problemu nie jest obniżenie poziomu cukru. To zagadnienie wyjaśniamy w nagraniu audycji, w której mówimy też o hipoglikemii, jej rodzajach i sposobach leczenia. O życiu codziennym z cukrzycą opowiada również olimpijczyk, Michał Jeliński.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. Tomasz Klupa (kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), Michał Jeliński (wioślarz, chorujący na cukrzycę olimpijczyk)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hemofilia - choroba, z którą da się normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:50
- Nowoczesne, profilaktyczne leczenie, czyli podawanie czynnika krzepnięcia przed wystąpieniem krwawień, daje możliwość aktywnego i produktywnego życia - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na tropie szczepionki przeciwko cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 00:03
- Cukrzyca jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ powikłania z nią związane przez bardzo długi czas nie bolą. Dopiero kiedy występują objawy okazuje się, że większość narządów jest już zniszczona - opowiada prof. Piotr Trzonkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niby podobne, a jednak inne. Różne typy cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 09:00
- Gdy dziecko ma cukrzycę, to tak naprawdę choruje cała rodzina. Jest to bardzo trudna i obciążająca psychicznie dolegliwość - mówi Monika Zamarlik, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
rozwiń zwiń