X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na granicy życia i snu. Relacje wybudzonych ze śpiączki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:44
W medycynie nieustannie zdarzają się cuda. Jednym z nich jest wybudzanie się ze śpiączki lub możliwość komunikowania się z osobami, które pozornie nie mają kontaktu z otoczeniem.
Audio
  • Jak można pomóc pacjentom w stanie śpiączki bądź po wybudzeniu? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nestor Rizhniak/Shutterstock

Zwykle nie pamiętają, gdzie byli, gdy nie było ich tutaj. Po wypadkach bądź ciężkiej chorobie tracą świadomość i często na lata przebywają w stanie śpiączki. Lekarze i rehabilitanci starają się przeciągnąć ich na "naszą" stroną, co nie w każdym przypadku kończy się sukcesem. Bywa, że po przebudzeniu mają wspomnienia z głębokiego snu, a niekiedy muszą się uczyć życia na nowo. - Gdy byłem w śpiączce słyszałem wszystko, co się działo dookoła. Wiedziałem dokładnie, kto mnie odwiedzał i kto przy mnie był - mówi wybudzony ze śpiączki pacjent.

Dzięki postępowi technologicznemu osoby w śpiączce nie muszą być odcięte od świata. Umożliwia to m.in. Cyber Oko, wynalazek prof. Andrzeja Czyżewskiego, zaprojektowany z myślą o ludziach w stanie wegetatywnym. W nagraniu audycji opowiadamy o tym rewolucyjnym urządzeniu, rozmawiamy też z osobami, które wybudziły się ze śpiączki i ich rodzinami.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Andrzej Czyżewski (Katedra Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, twórca Cyber Oka), dr Łukasz Grabarczyk (dyrektor ds. medycznych Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), Katarzyna Pinkosz (dziennikarka, autorka książki "Wybudzenia")

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 19.11

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy warto zastosować witaminową kurację?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 22:11
- Witamy są bezwzględnie potrzebne do naszego funkcjonowania, jednak warto pamiętać, że terapie witaminowe w przypadku np. chorób nowotworowych są wspomagające, nie zastępują leczenia onkologicznego - mówi lekarz dr Magdalena Osińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce w 3D i wizje z "Gwiezdnych wojen" w kardiologii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 23:02
Postęp dzisiejszej medycyny coraz częściej przypomina scenariusz filmu science-fiction. To, co dawniej wydawało się odległą przyszłością, staje się rzeczywistością. - Wizja hologramów z "Gwiezdnych wojen" jest dzisiaj realna - podkreśla lekarz, Dariusz Dudek.
rozwiń zwiń