X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hyperloop jak pocisk, samolot i łódź podwodna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 01:02
- Nasza przygoda z Hyperloop zaczęła się od czegoś bardzo prostego, elementarnego, a dziś przypomina wybuch granatu z opóźnieniem, bo coraz więcej osób widzi w tym przyszłość - mówi inżynier prof. Janusz Piechna.
Audio
  • Twórcy projektu opowiadają o powstaniu Hyperloop (Eureka/ Jedynka)
Hyperloop
HyperloopFoto: Kevin Krejci via Foter.com / CC BY

Hyperloop jest połączeniem samolotu z pociągiem lub łodzią podwodną. Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 40 kilometrów, dzięki czemu znacząco zmniejszany jest opór powietrza, co przekłada się na niższe zużycie energii. Pojazd porusza się z prędkością ok. tysiąca kilometrów na godzinę bez kontaktu z podłożem, wykorzystując lewitację magnetyczną lub łożyska powietrzne.

Nad projektem powstania kapsuły Hyperloop pracują studenci z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej w ramach Hyper Poland University Team. W czasie studiów działali w kołach naukowych, gdzie realizowali śmiałe pomysły, zmieniające naszą rzeczywistość, więc po zakończeniu edukacji chcieli rozwijać swoje zainteresowania.

- Gdy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w konkursie firmy SpaceX, organizowanego przez Elona Muska, zgłosiłem się do prof. Janusza Piechny, który opiekował się naszym kołem naukowym, z propozycją udziału w konkursie wraz z pracownikami naukowymi i przedstawicielami różnych firm - opowiada Krzysztof Tabiszewski, koordynator zespołu Hyper Poland.

Idea powstania superszybkiej machiny elektryzuje wiele osób. W programie mówimy o tym, jakie są założenia nowego środka transportu i na jakie problemy techniczne napotykają specjaliści.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Sebastian Wielomski (Hyper Poland, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej), Krzysztof Tabiszewski (koordynator zespołu Hyper Poland), prof. Janusz Piechna (inżynier z Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia polskiego internetu. Embargo USA i maile na drzwiach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 23:39
- Na początku lat 90. XX wieku było embargo z ramienia USA na dostęp krajów Europy Wschodniej do zaawansowanych technologii, które mogły posłużyć do celów militarnych - opowiada dr Maciej Kozłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy roboty zupełnie nas zastąpią? Wyzwania współczesnej nauki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 01:49
- Robot, zgodnie z definicją, to urządzenie, które zastępuje człowieka. Prowadzi nas to do sytuacji, w której robot zastąpi wszystkie nasze funkcjonalności - mówi inżynier Błażej Żyliński.
rozwiń zwiń