Hyperloop jak pocisk, samolot i łódź podwodna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 01:02
- Nasza przygoda z Hyperloop zaczęła się od czegoś bardzo prostego, elementarnego, a dziś przypomina wybuch granatu z opóźnieniem, bo coraz więcej osób widzi w tym przyszłość - mówi inżynier prof. Janusz Piechna.
Audio
  • Twórcy projektu opowiadają o powstaniu Hyperloop (Eureka/ Jedynka)
Hyperloop
HyperloopFoto: Kevin Krejci via Foter.com / CC BY

Hyperloop jest połączeniem samolotu z pociągiem lub łodzią podwodną. Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 40 kilometrów, dzięki czemu znacząco zmniejszany jest opór powietrza, co przekłada się na niższe zużycie energii. Pojazd porusza się z prędkością ok. tysiąca kilometrów na godzinę bez kontaktu z podłożem, wykorzystując lewitację magnetyczną lub łożyska powietrzne.

Nad projektem powstania kapsuły Hyperloop pracują studenci z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej w ramach Hyper Poland University Team. W czasie studiów działali w kołach naukowych, gdzie realizowali śmiałe pomysły, zmieniające naszą rzeczywistość, więc po zakończeniu edukacji chcieli rozwijać swoje zainteresowania.

- Gdy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w konkursie firmy SpaceX, organizowanego przez Elona Muska, zgłosiłem się do prof. Janusza Piechny, który opiekował się naszym kołem naukowym, z propozycją udziału w konkursie wraz z pracownikami naukowymi i przedstawicielami różnych firm - opowiada Krzysztof Tabiszewski, koordynator zespołu Hyper Poland.

Idea powstania superszybkiej machiny elektryzuje wiele osób. W programie mówimy o tym, jakie są założenia nowego środka transportu i na jakie problemy techniczne napotykają specjaliści.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Sebastian Wielomski (Hyper Poland, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej), Krzysztof Tabiszewski (koordynator zespołu Hyper Poland), prof. Janusz Piechna (inżynier z Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Historia polskiego internetu. Embargo USA i maile na drzwiach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 23:39
- Na początku lat 90. XX wieku było embargo z ramienia USA na dostęp krajów Europy Wschodniej do zaawansowanych technologii, które mogły posłużyć do celów militarnych - opowiada dr Maciej Kozłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy roboty zupełnie nas zastąpią? Wyzwania współczesnej nauki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 01:49
- Robot, zgodnie z definicją, to urządzenie, które zastępuje człowieka. Prowadzi nas to do sytuacji, w której robot zastąpi wszystkie nasze funkcjonalności - mówi inżynier Błażej Żyliński.
rozwiń zwiń