Mieszkańcy Galicji na osobliwych portretach

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 20:00
W skład stanów galicyjskich wchodzili przedstawiciele czterech stanów, których cechował dość osobliwy styl ubierania. - Były dwa typy mundurów, czyli niemiecki w wersji frakowej i polski kontuszowy. Każdy z nich dzielił się na strój galowy i polowy - opowiada kuratorka wystawy "Mudury Stanów Galicyjskich", Agnieszka Janczyk.
Audio
  • Rozmowa o stanach galicyjskich i charakterystycznych dla nich strojach (Eureka/ Jedynka)
Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwustulecie ustanowienia prezentuje portrety szlachty w mundurach Stanów Galicyjskich, czyli sejmu prowincjonalnego, frak mundurowy oraz akcesoria
"Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwustulecie ustanowienia" prezentuje portrety szlachty w mundurach Stanów Galicyjskich, czyli sejmu prowincjonalnego, frak mundurowy oraz akcesoriaFoto: materiały prasowe

"Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwusetlecie ustanowienia", odbywająca się pod patronatem Polskiego Radia, jest dość niecodzienną ekspozycją dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Początek swój wzięła ona od obrazu, zakupionego w 2008 roku, który przedstawia mężczyznę w interesującym i nietypowym stroju, podobnym do żupana lub kontusza. Praca detektywistyczna pracowników muzeum na Wawelu doprowadziła do odnalezienia kilku podobnych portretów, które złożyły się na wystawę.

- Bronisław Łoziński napisał w 1905 roku, że prawdopodobnie nie ma portretu, pokazującego mundury stanów galicyjskich, ani takiego stroju, natomiast udało nam się udowodnić, że nie miał racji. Pierwszy portret umożliwił nam identyfikację munduru, przy pomocy współpracujących z nami historyków, a następnie zaczęliśmy prowadzić badania w celu ustalenia tożsamości sportretowanego mężczyzny - opowiada kuratorka.

Wystawie towarzyszą różne ciekawe wydarzenia jak np. warsztaty pt. Ubierz galicyjskiego posła, o których opowiadamy w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Agnieszka Janczyk (kurator wystawy)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/gs

Czytaj także

Honorat Koźmiński i inna walka o naszą niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 21:22
- Tak jak Piotr Skarga w kazaniach piętnował wady narodowe, tak Honorat Koźmiński uczulał na pijaństwo, niezgodę, bezkrytyczne przyjmowanie zagranicznych wzorców i odejście od wiary - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczny komiks przypomina o polskim Jamesie Bondzie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 01:12
- Komiks noir ma w sobie mroczność, tajemniczość i nieoczywistość. Leski to nie superbohater, a zwykła postać, którą moglibyśmy spotkać, przechadzając się w czasie II wojny światowej po Warszawie - mówi dr Kamila Tuszyńska, badaczka komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalina Mościcka - Pierwsza Dama II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 17:20
- Gdy została prezydentową, opowiadano, że pochodzi z dość zamożnej rodziny szlacheckiej. To była fikcja. Rodzina Michaliny była zbankurutowana, ale była to rodzina bardzo patriotyczna - tłumaczył Kamil Janicki, autor książki "Damy II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń