Nanowłókna szansą dla chorych na osteoporozę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 01:33
Zdaniem niektórych, wykonane z polimerów nanowłókna przypominają sznur z milionem pereł. - Rzeczywiście ich struktura może mieć taki kształt - przyznaje dr inż. Urszula Stachewicz.
Audio
  • Nanowłókna i ich praktyczne zastosowanie w medycynie (Eureka/ Jedynka)
Nanowłókna produkowane są w procesie elektroprzędzenia
Nanowłókna produkowane są w procesie elektroprzędzeniaFoto: kun0me via Foter.com / CC BY-SA

Nanowłókna są znacznie cieńsze od włosa, a dają szansę na wyleczenie ubytków w kościach. Polimery okazały się znakomitym materiałem w medycynie, bo mogą być biodegradowalne. - Przykładem są nici chirurgiczne. Jeśli zszywamy wewnętrzne tkanki po operacji, to używamy nici, które po okresie kilku miesięcy czy lat znikają, więc nie ma wówczas konieczności ponownej wizyty u lekarza - opowiada dr Stachewicz.

W medycynie nanowłókna używane są do produkcji bandaży, jako składnik opatrunków czy jedna z warstw sztucznych naczyń krwionośnych. Dzięki temu, że owe włókna tworzą duże powierzchnie i są porowate, umożliwiają łatwiejsze przeprowadzanie dializ. Ich proces powstawania nie jest skomplikowany, o czym mówimy w rozmowie ze specjalistką z AGH. Wyjaśniamy również, przy jakich schorzeniach poza osteoporozą zastosowanie nanowłókien jest bardzo wskazane.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr inż. Urszula Stachewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Data emisji: 2.03.2017

Godzina emisji: 19.16

sm/mg

Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne bóle brzucha, które budzą ze snu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 00:15
- Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do rzadkich, a warto pamiętać, że jest ona przewlekła i będzie towarzyszyć pacjentowi przez całe życie - mówi gastrolog, profesor Grażyna Rydzewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce w 3D i wizje z "Gwiezdnych wojen" w kardiologii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 23:02
Postęp dzisiejszej medycyny coraz częściej przypomina scenariusz filmu science-fiction. To, co dawniej wydawało się odległą przyszłością, staje się rzeczywistością. - Wizja hologramów z "Gwiezdnych wojen" jest dzisiaj realna - podkreśla lekarz, Dariusz Dudek.
rozwiń zwiń