X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nanowłókna szansą dla chorych na osteoporozę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 01:33
Zdaniem niektórych, wykonane z polimerów nanowłókna przypominają sznur z milionem pereł. - Rzeczywiście ich struktura może mieć taki kształt - przyznaje dr inż. Urszula Stachewicz.
Audio
  • Nanowłókna i ich praktyczne zastosowanie w medycynie (Eureka/ Jedynka)
Nanowłókna produkowane są w procesie elektroprzędzenia
Nanowłókna produkowane są w procesie elektroprzędzeniaFoto: kun0me via Foter.com / CC BY-SA

Nanowłókna są znacznie cieńsze od włosa, a dają szansę na wyleczenie ubytków w kościach. Polimery okazały się znakomitym materiałem w medycynie, bo mogą być biodegradowalne. - Przykładem są nici chirurgiczne. Jeśli zszywamy wewnętrzne tkanki po operacji, to używamy nici, które po okresie kilku miesięcy czy lat znikają, więc nie ma wówczas konieczności ponownej wizyty u lekarza - opowiada dr Stachewicz.

W medycynie nanowłókna używane są do produkcji bandaży, jako składnik opatrunków czy jedna z warstw sztucznych naczyń krwionośnych. Dzięki temu, że owe włókna tworzą duże powierzchnie i są porowate, umożliwiają łatwiejsze przeprowadzanie dializ. Ich proces powstawania nie jest skomplikowany, o czym mówimy w rozmowie ze specjalistką z AGH. Wyjaśniamy również, przy jakich schorzeniach poza osteoporozą zastosowanie nanowłókien jest bardzo wskazane.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr inż. Urszula Stachewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Data emisji: 2.03.2017

Godzina emisji: 19.16

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne bóle brzucha, które budzą ze snu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 00:15
- Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do rzadkich, a warto pamiętać, że jest ona przewlekła i będzie towarzyszyć pacjentowi przez całe życie - mówi gastrolog, profesor Grażyna Rydzewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce w 3D i wizje z "Gwiezdnych wojen" w kardiologii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 23:02
Postęp dzisiejszej medycyny coraz częściej przypomina scenariusz filmu science-fiction. To, co dawniej wydawało się odległą przyszłością, staje się rzeczywistością. - Wizja hologramów z "Gwiezdnych wojen" jest dzisiaj realna - podkreśla lekarz, Dariusz Dudek.
rozwiń zwiń