Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość archeologii? (Eureka/ Jedynka)
Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii
Foto: gbaku via Foter.com / CC BY-SA

Dyscyplina archeologii nieustannie staje przed nowymi wyzwaniami, m.in. dzięki postępowi technicznemu. Naukowcy dążą do udoskonalenia warsztatu i uczynienia tej nauki bardziej efektywną. - W każdej rozmowie podkreślamy, że tradycyjne wykopaliska są metodą niszczącą, w związku z tym im więcej będziemy wiedzieli o stanowisku przed rozpoczęciem badań, tym lepiej dla stanowiska, bo mniej zniszczymy oraz dla samego procesu poznania, bo możemy zdobyć więcej wiadomości niższym wysiłkiem i kosztem - opowiada Tomasz Herbich.

Właśnie z tych powodów przyszłość archeologii leży w metodach geofizycznych, badaniach powierzchniowych, zdjęciach lotniczych z samolotów i dronów. Nowe techniki, na co zwraca uwagę Andrzej Gołembnik, pozwalają nie tylko obejrzeć przedmioty z przeszłości, ale i je zmierzyć. - Czy to ruchomy przedmiot, czy obiekt wtopiony w krajobraz czy topografię terenu, może on być dowiązany do wartości geodezyjnej, czyli mamy rzeczywiste położenie tego punktu w systemie globalnym - wyjaśnia archeolog z firmy INCEDO 3D.

Dlaczego warto odwiedzić wirtualne muzeum Chodlika? O tym i przyszłości archeologii w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Tomasz Herbich (wicedyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN), Andrzej Gołembnik (archeolog z firmy INCEDO 3D)

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 19.14

sm/mg

Czytaj także

Gazetowa archeologia, czyli zaginione dzieje zachodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 12:00
Archeolog prof. Kokowski pracuje na UMCS w Lublinie, ale pochodzi z północnej Wielkopolski, gdzie wojna zniszczyła muzea, zbiory, archiwa i pamięć o archeologicznych odkryciach. Czy rzeczywiście bezpowrotnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytne deportacje i Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 14:30
Jak przesiedlano ludność w Mezopotamii i jakie miało to skutki demograficzne i etniczne? O starożytnych deportacjach opowiedzieli archeolodzy Xenia Kolińska i prof. Rafał Koliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman. Grobowce sprzed 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
Polacy będą prowadzić badania archeologiczne w arabskim Omanie. - Do tej pory archeolodzy badali przede wszystkim wybrzeża i szlaki żeglugowe do Indii. My będziemy wewnątrz kraju - mówi prof. Piotr Bieliński.
rozwiń zwiń