X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W szponach bezsenności i anhedonii. Czym jest depresja?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 23:41
- Często pacjenci nie mają na nic ochoty, nic ich nie cieszy, nie sprawia radości, w związku z czym do niczego nie dążą - mówi o objawach depresji dr Iwona Patejuk-Mazurek, psychiatra.
Audio
  • Jak można pomóc osobom, cierpiącym na depresję? (Eureka/ Jedynka)
Według aktualnych danych WHO na depresję cierpi ok. 350 mln osób, a niemal milion corocznie popełnia samobójstwo (przy czym liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie nawet do 20 razy wyższa). W Polsce z chorobą zmaga się od 1,5  2,6 miliona osób
Według aktualnych danych WHO na depresję cierpi ok. 350 mln osób, a niemal milion corocznie popełnia samobójstwo (przy czym liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie nawet do 20 razy wyższa). W Polsce z chorobą zmaga się od 1,5 – 2,6 miliona osóbFoto: h.koppdelaney via Foter.com / CC BY-ND

Depresja najczęściej jest diagnozowana między 20 a 40 rokiem życia. Statystyki medyczne wskazują na to, że choruje na nią dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Jednym z kluczowych objawów depresji jest anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania radości, szczęścia i zadowolenia. 40 procent wszystkich pacjentów w czasie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu przyznaje się do objawów epizodu depresyjnego, ale tylko połowa z nich chce zapisać się do specjalisty.

- W Polsce cały czas jest obawa przed kontaktem z psychiatrą. Ciągle pokutuje przekonanie, że chory psychicznie to wariat, osoba niepoczytalna, nieprzewidywalna, taka, która może zagrażać otoczeniu, w związku z czym wstydzimy się zwrócić o pomoc do specjalisty - opowiada dr Marzena Firlej.

O paraliżującym życie lęku i niepokoju, który nie pozwala normalnie funkcjonować rozmawiamy w nagraniu audycji. Mówimy też o tym, jakie są nowe sposoby diagnozowania i skutecznego leczenia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Iwona Patejuk-Mazurek (lekarz psychiatra), dr Marzena Firlej (lekarz psychiatra), Liliana (chora na depresję)

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pozytywne przesłanie do walki z depresją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:00
Depresję można pokonać! O skutecznych narzędziach do walki z tą chorobą, którymi dysponują medycyna i psychologia, mówili goście "Eureki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na granicy życia i snu. Relacje wybudzonych ze śpiączki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:44
W medycynie nieustannie zdarzają się cuda. Jednym z nich jest wybudzanie się ze śpiączki lub możliwość komunikowania się z osobami, które pozornie nie mają kontaktu z otoczeniem.
rozwiń zwiń