Skarby i odpowiedzi na zagadki na dnie świętych jezior w Peru

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 00:31
Objętościowo są niewielkie, dzięki czemu można pływać po nich pontonem, a na dnie kryją zaskakujące odpowiedzi na pytania naukowców. - Niektóre z jezior mają więcej struktur, wskazujących na to, że możemy się spodziewać bardziej spektakularnych rzeczy pod wodą - mówi archeolog, prowadzący badania w Peru, dr Maciej Sobczyk.
Audio
  • Dr Maciej Sobczyk opowiada o wynikach prac polskich archeologów w Peru (Eureka/ Jedynka)
Archeolodzy podwodni badali trzy jezior,a położone na wysokości ponad 4200 m n.p.m. w poszukiwaniu śladów po działalności Inków w tym rejonie. Wszystkie jeziora usytuowane są u stóp lodowca Salcantay, który był przedmiotem kultu dawnych mieszkańców Andów
Archeolodzy podwodni badali trzy jezior,a położone na wysokości ponad 4200 m n.p.m. w poszukiwaniu śladów po działalności Inków w tym rejonie. Wszystkie jeziora usytuowane są u stóp lodowca Salcantay, który był przedmiotem kultu dawnych mieszkańców AndówFoto: dr Maciej Sobczyk

W Parku Narodowym Machu Picchu w Peru skarbem jest nie tylko najlepiej zachowane miasto Inków, ale również święte góry oraz leżące u ich stóp, wysokogórskie i również uznane za święte jeziora. To właśnie te ostatnie stały się obiektem badań polskich archeologów, którzy chcą rozwiązać naukowe zagadki, związane z tą cywilizacją.

- Jedną ze świętych gór Inków jest położona w centralnym punkcie Parku Narodowego Salcantay, więc z uwagi na potencjalne ofiary czy skarby, które mogły być składane w tych zbiornikach podjęliśmy badania. Wybraliśmy jeziora, najbardziej dostępne logistycznie z punktu widzenia przemieszczających się w dawnych czasach ludzi; zbiorniki, przy których mogli się zatrzymywać w czasie realizacji różnych ceremonii - opowiada dr Maciej Sobczyk.

Stada jucznych zwierząt, tragarze, sprzęt do eksploracji i nurkowania - wyprawa do serca Andów nie jest łatwym przedsięwzięciem. O pracy na wysokościach, często w spartańskich warunkach i zaskakujących wynikach badań sonarem rozmawiamy z archeologiem, od lat badającym różne stanowiska w Peru. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Maciej Sobczyk (archeolog i nurek z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/gs

Czytaj także

Polacy od 20 lat w Libanie. "To wart poznania kraj"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 22:59
- Polscy archeolodzy pojawili się w Libanie we właściwym czasie i zadomowili się tam. Jest to słabo poznany i bardzo piękny kraj, a o samej Fenicji wciąż wiemy mało - mówi dr hab. Tomasz Waliszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacja w świecie nauki. Pierwsze takie cmentarzysko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 00:58
- Chcielibyśmy kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem do towarzystwa, które sięgają czasów rzymskich - mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń