Nieznane i pikantne wątki polskich odkryć i wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 22:49
Prawie każdy wie, że Polacy złamali szyfr Enigmy, ale rzadziej pamiętamy o innych osiągnięciach. Do spektakularnych zasług rodaków należy dodać m.in. walkie-talkie czy wyrzutniki bombowe.
Audio
  • Osiągnięcia Polaków w spektakularnych odkryciach i wynalazkach (Eureka/ Jedynka)
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma Foto: Antoine Taveneaux, lic. CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Słownik "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę - Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki" jest efektem pracy ponad 100 autorów - historyków nauki i techniki z uniwersytetów i instytutów PAN. Inicjator publikacji przyznaje, że chętniej pisano o bohaterach walczących o wolność i niepodległość, niż o naszych wynalazcach i odkrywcach. - Jest u nas bardzo dużo zapomnianego dorobku konstruktywnego, a słownik pokazuje, że nasze kompleksy są zupełnie niesłuszne. W dzisiejszych czasach osiągnięcia na polu nauki i techniki są wyżej cenione niż męstwo na polu bitwy - mówi prof. Bronisław Orłowski.

Historyk zwraca uwagę na przepaść pomiędzy faktami, a tym jak postrzegamy nasz udział w II wojnie światowej i zwycięstwie aliantów. W Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej było blisko sześć tysięcy polskich inżynierów, którzy bardzo przyczynili się do skrócenia czasu trwania wojny i zmniejszyli liczbę strat, a niestety nie zostali godnie utrwaleni na kartach historii.

Jednym z pikantnych wątków jest patent Wacława Struszyńskiego zajmującego się namiarem radiowym i falami krótkimi. Wymyślone przez niego urządzenie umożliwiało wykrywanie i lokalizację niemieckich okrętów podwodnych, a sam patent został przyznany w… Generalnym Gubernatorstwie w 1943 roku. Więcej niezwykłych historii polskich odkrywców i wynalazców w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Bolesław Orłowski (Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patriotyzm, przemysł i postęp. 150-lecie "Przeglądu Technicznego"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:05
- Rola inżynierów jest trudna do przecenienia, bo dzięki nim zbudowaliśmy Gdynię, Centralny Okręg Przemysłowy, powstał przemysł, który dziś nazwalibyśmy militarnym, jak np. Azoty - mówi redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego", Ewa Mańkiewicz-Cudny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hyperloop jak pocisk, samolot i łódź podwodna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 01:02
- Nasza przygoda z Hyperloop zaczęła się od czegoś bardzo prostego, elementarnego, a dziś przypomina wybuch granatu z opóźnieniem, bo coraz więcej osób widzi w tym przyszłość - mówi inżynier prof. Janusz Piechna.
rozwiń zwiń