Polak potrafi również w kosmosie. Nasza misja na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 01:04
Polska ekipa, przygotowując się do misji na Marsa sprawdza m.in., jak reagujemy na awarię toalety w kosmosie. - Szukamy nowych rozwiązań i tak naprawdę uczymy się od podstaw - mówi Jakub Falaciński, wynalazca z Fundacji EXORiON.
Audio
  • Jak wyglądają przygotowania do polskiej misji na Marsa? (Eureka/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: NASA Remix Man via Foter.com / CC BY

Pierwsza polska misja analogowa, czyli symulowana, na Marsa EXO.17 odbywa się w habitacie Mars Desert Research Station na pustyni, w amerykańskim stanie Utah. Prace nad tym, by całkowicie polska ekipa wzięła udział w tym przedsięwzięciu zajęły półtora roku, ale Jakub Falaciński przyznaje, że było warto. W ramach misji przez ponad dwa tygodnie Polacy testują sprzęt i rozwiązania technologiczne, jak również prowadzą badania psychologiczne.

- Jest to interdyscyplinarny program badawczy, w czasie którego zajmujemy się kwestiami od czysto geologicznych, bo badamy współwystępowanie pewnych zjawisk zarówno na Ziemi, jak i na Marsie, po techniczne i technologiczne. Jednym z naszych głównych założeń było to, by pokazać, że Polak potrafi, i że nie mamy się czego wstydzić, a na dodatek jesteśmy w całkiem fajnej światowej awangardzie - mówi wynalazca.

Czy w zespołach wyruszających w kosmos lepiej działają grupy mieszane czy jednopłciowe? Jak wygląda marsjańska kuchnia? Jak można wziąć prysznic, używając do tego szklanki wody? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Jakub Falaciński (psycholog, wynalazca, współzałożyciel Fundacji EXORiON)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 19.06

sm/pg

Czytaj także

Złoto dla Polaków za łazika. "Wzbudzamy respekt"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 11:45
- Zrobiliśmy pojazd, który waży poniżej 50 kg i w przyszłości ma szansę polecieć w kosmos. Nasz łazik jest lekki i niezawodny. W skomplikowanych zadaniach jest w stanie zastąpić astronautę - mówi Wojciech Gołąbek z Politechniki Rzeszowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy konstruktorzy łazików najlepsi w Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 14:10
Polskie drużyny okazały się bezkonkurencyjne na międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich European Rover Challenge. Polacy zdobyli I i II miejsce oraz nagrodę specjalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galileo przynosi rewolucję. Jak nawigacja satelitarna ułatwi nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 23:20
- Znaczenie technologii systemu satelitarnego Galileo jest tak duże, jak telefonii komórkowej. Jest ono mniej znane, ale będzie coraz bardziej obecne w naszym życiu - mówi dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.
rozwiń zwiń