Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
Audio
  • Jak pokonać strach i wygrać walkę z rakiem? (Eureka/ Jedynka)
Naturalne witaminy zawarte w warzywach i owocach działają protekcyjnie, bo do pewnego stopnia chronią nasz organizm
Naturalne witaminy zawarte w warzywach i owocach działają protekcyjnie, bo do pewnego stopnia chronią nasz organizmFoto: tedeytan via Foter.com / CC BY-SA

Badania w Europie i Stanach Zjednoczonych potwierdzają, że 40-60 procent osób z chorobą nowotworową próbuje się leczyć, korzystając z technik ludowych i paramedycznych. Wielu chorych w desperacji odwołuje się do niekonwencjonalnych metod, co często ma tragiczny finał. - Problem zaczyna się wtedy, gdy pacjenci przerywają właściwą terapię i korzystają wyłącznie z medycyny alternatywnej. Czas ucieka, a nawet najlepszy onkolog nie jest w stanie uratować osoby, która przez wiele miesięcy nie podejmuje leczenia, a stadium raka jest coraz gorsze - opowiada Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Wśród metod niekonwencjonalnego leczenia są m.in. joga, akupunktura, choć lekarze przyznają, że lepsze efekty przynosi zdrowa i pełna witamin dieta. - Europejski Kodeks Walki z Rakiem zaleca, by spożywać pięć razy dziennie warzywa i owoce. Są dowody na to, że suplementacja diety nie zmniejsza ryzyka zachorowania, natomiast spożywanie świeżych warzyw i owoców już tak - podkreśla dr n. med. Joanna Didkowska.

W audycji mówimy o serwisie interenetowym na temat alternatywnych metod leczenia raka i poszukiwaniu wiedzy na temat nowotworów w internecie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Joanna Didkowska (kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie), prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki (kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej), Szymon Chrostowski (prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych)

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Biologiczne pociski do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 23:00
- Od chwili odkrycia przeciwciał 125 lat temu wiedziano, że jest to potencjalne rozwiązanie problemu chorób nowotworowych i zakaźnych. Nazwano je nawet "magic bullet", czyli magiczną bronią - mówi onkolog, prof. Jan Walewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 22:02
- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
rozwiń zwiń