Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
Audio
  • Nanotechnologia przyszłością nauki (Eureka/ Jedynka)
Nanomateriały mogą być zastosowane np. jako ultracienkie warstwy przewodzące i elementy ogniw fotowoltaicznych
Nanomateriały mogą być zastosowane np. jako ultracienkie warstwy przewodzące i elementy ogniw fotowoltaicznychFoto: SandiaLabs via Foter.com / CC BY-NC-ND

Goście Krzysztofa Michalskiego przyznają, że zajmowanie się nanotechnologią to nie moda, a potrzeba, wynikająca między innymi z rozwoju techniki i elektroniki. Elementy urządzeń stają się coraz mniejsze i cieńsze, więc badacze szukają sposobów na to, by lepiej poznać i zrozumieć makrocząsteczki. Wiele osiągnięć w świecie nauki, jak nowoczesne telefony czy inteligentne zegarki były możliwe dzięki ogromnej precyzji wykonania najdrobniejszych cząstek.

- Fizycy przez ostatnie lata zmniejszali elementy budowy urządzeń, a z drugiej strony chemicy z najmniejszych molekuł pojedynczych atomów szli w struktury większe, które potrafią się organizować, budować i w pewnym momencie spotkaliśmy się w skali nanometrycznej - opowiada dr Wiktor Lewandowski.

Jaka jest przyszłość nanotechnologii? Do czego można wykorzystać tego typu materiały? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Paweł Majewski i dr Wiktor Lewandowski (badacze z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Czytaj także

Nowe katalizatory uczynią przemysł XXI wieku bardziej nowoczesnym

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 23:36
- Chcemy przygotować nowe katalizatory i rozwiązania, które będą przydatne bez względu na to, jaka to będzie reakcja - mówi profesor Karol Grela z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świetliki a układy skorelowane. Nauka w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 23:07
- Słynny fizyk Paul Dirac mówił, że nie ma nic bardziej praktycznego i użytecznego, niż dobra, sprawdzalna teoria, bo gdy rozumiemy jakieś zjawisko, to potrafimy nim sterować - podkreśla prof. Józef Spałek, zdobywca polskiego Nobla w dziedzinie nauki.
rozwiń zwiń