X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski geniusz Cezannem wśród fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 22:28
- Czesławowi Bojarskiemu udała się ciężka sztuka, bo jego fałszywki banknotów pieniężnych były doskonałe, a to nie udało się wcześniej pojedynczemu człowiekowi - mówi historyk dr Patryk Pleskot.
Audio
  • Mówimy o niezwykłych losach Czesława Bojarskiego (Eureka/ Jedynka)
Awers stufrankowego banknotu, tzw. bonafrankówki, które podrabiał Bojarski
Awers stufrankowego banknotu, tzw. bonafrankówki, które podrabiał BojarskiFoto: Domena publiczna

Polski inżynier Czesław Bojarski, gdyby nie doszło do II wojny światowej, najprawdopodobniej byłby szanowanym i zasłużonym dla Polski obywatelem, a tak stał się jednym z najwybitniejszych fałszerzy banknotów w historii. - Bieda, którą klepał we Francji i powojenne bezrobocie sprawiły, że wsławił się w mniej szlachetnej działalności. Był utalentowany manualnie, co przydało mu się przy fałszowaniu pieniędzy. Był też niespełnionym wynalazcą, bo stworzył m.in. kapsułki do kawy, a więc miał talent do kultury materialnej - opowiada dr Patryk Pleskot.

Liczne pomysły próbował przekuć na biznes, jednak w jego przypadku wynalazczość nie szła w parze z zaradnością w prowadzeniu interesów. Pomimo bankructwa udało mu się pobrać z dobrze sytuowaną damą. W prezencie ślubnym teściowe podarowali młodej parze domek pod Paryżem. - Mogłoby się wydawać, że jego życie będzie ciche i spokojne, dość prozaiczne, ale nie takie były jego ambicje i życiowe cele - mówi historyk.

Dzięki temu, że Czesław Bojarski działał samotnie i z niezbyt dużą zachłannością, działalność fałszerską udało mu się ukrywać przez kilkanaście lat. Jak został zdemaskowany? Dlaczego nazywano go Cezannem wśród fałszerzy? O jego niezwykłych losach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Patryk Pleskot (historyk, politolog, autor książki "Przekręt")

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkańcy Galicji na osobliwych portretach

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 20:00
W skład stanów galicyjskich wchodzili przedstawiciele czterech stanów, których cechował dość osobliwy styl ubierania. - Były dwa typy mundurów, czyli niemiecki w wersji frakowej i polski kontuszowy. Każdy z nich dzielił się na strój galowy i polowy - opowiada kuratorka wystawy "Mudury Stanów Galicyjskich", Agnieszka Janczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WiN. Cicha konspiracja w ciężkich czasach komuny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:25
- Założeniem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" było podtrzymywanie oporu wśród polskiego społeczeństwa, jego uświadamianie o prawdziwej roli komunistów i przekonywanie do poparcia wszystkich partii, które dążyły do niepodległości - mówi historyk dr Sławomir Poleszak.
rozwiń zwiń