Polski geniusz Cezannem wśród fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 22:28
- Czesławowi Bojarskiemu udała się ciężka sztuka, bo jego fałszywki banknotów pieniężnych były doskonałe, a to nie udało się wcześniej pojedynczemu człowiekowi - mówi historyk dr Patryk Pleskot.
Audio
  • Mówimy o niezwykłych losach Czesława Bojarskiego (Eureka/ Jedynka)
Awers stufrankowego banknotu, tzw. bonafrankówki, które podrabiał Bojarski
Awers stufrankowego banknotu, tzw. bonafrankówki, które podrabiał BojarskiFoto: Domena publiczna

Polski inżynier Czesław Bojarski, gdyby nie doszło do II wojny światowej, najprawdopodobniej byłby szanowanym i zasłużonym dla Polski obywatelem, a tak stał się jednym z najwybitniejszych fałszerzy banknotów w historii. - Bieda, którą klepał we Francji i powojenne bezrobocie sprawiły, że wsławił się w mniej szlachetnej działalności. Był utalentowany manualnie, co przydało mu się przy fałszowaniu pieniędzy. Był też niespełnionym wynalazcą, bo stworzył m.in. kapsułki do kawy, a więc miał talent do kultury materialnej - opowiada dr Patryk Pleskot.

Liczne pomysły próbował przekuć na biznes, jednak w jego przypadku wynalazczość nie szła w parze z zaradnością w prowadzeniu interesów. Pomimo bankructwa udało mu się pobrać z dobrze sytuowaną damą. W prezencie ślubnym teściowe podarowali młodej parze domek pod Paryżem. - Mogłoby się wydawać, że jego życie będzie ciche i spokojne, dość prozaiczne, ale nie takie były jego ambicje i życiowe cele - mówi historyk.

Dzięki temu, że Czesław Bojarski działał samotnie i z niezbyt dużą zachłannością, działalność fałszerską udało mu się ukrywać przez kilkanaście lat. Jak został zdemaskowany? Dlaczego nazywano go Cezannem wśród fałszerzy? O jego niezwykłych losach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Patryk Pleskot (historyk, politolog, autor książki "Przekręt")

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkańcy Galicji na osobliwych portretach

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 20:00
W skład stanów galicyjskich wchodzili przedstawiciele czterech stanów, których cechował dość osobliwy styl ubierania. - Były dwa typy mundurów, czyli niemiecki w wersji frakowej i polski kontuszowy. Każdy z nich dzielił się na strój galowy i polowy - opowiada kuratorka wystawy "Mudury Stanów Galicyjskich", Agnieszka Janczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WiN. Cicha konspiracja w ciężkich czasach komuny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 22:25
- Założeniem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" było podtrzymywanie oporu wśród polskiego społeczeństwa, jego uświadamianie o prawdziwej roli komunistów i przekonywanie do poparcia wszystkich partii, które dążyły do niepodległości - mówi historyk dr Sławomir Poleszak.
rozwiń zwiń