Polacy ratują wyjątkowe reliefy z Mezopotamii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 22:34
- Tematy mitologiczne w sztuce Mezopotamii pojawiają się sporadycznie, dlatego reliefy z jaskini Gunduk w północnym Iraku są ewenementem - mówi archeolog, prof. Rafał Koliński.
Audio
  • Bezcenne płaskorzeźby starożytnej Mezopotamii (Eureka/ Jedynka)
Reliefy pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.n.e. i przedstawiają sceny związane z mitologią starożytnej Mezopotamii. W ciągu 160 lat podjęto zaledwie cztery próby udokumentowania i interpretacji reliefów - m.in. z powodu dużej wysokości, na której są wykute
Reliefy pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.n.e. i przedstawiają sceny związane z mitologią starożytnej Mezopotamii. W ciągu 160 lat podjęto zaledwie cztery próby udokumentowania i interpretacji reliefów - m.in. z powodu dużej wysokości, na której są wykuteFoto: Dariusz Piasecki/zdjęcie użyczone dzięki uprzejmości ekipy prof. Rafała Kolińskiego

Huamantay--Sonar_jedynka FRE 1200_660.jpg
Skarby i odpowiedzi na zagadki na dnie świętych jezior w Peru

Reliefy z jaskini Gunduk w północnym Iraku znane są podróżnikom od połowy XIX w. Pomimo tego, że od ich znalezienia minęło około 150 lat do dziś nie są zbyt dobrze znane. Wynika to z kilku powodów. Iracki Kurdystan, gdzie są położone nie należał przez ostatnie wieki do najbezpieczniejszych, co utrudniało eksplorację reliefów, a dodatkowym utrudnieniem jest duża wysokość, na której są wykute.

- Przez cały rok bez mała relief pozostaje w cieniu, bo jest ok. 8-10 dni w lutym i październiku, w czasie których przez pół godziny promienie słońca zaglądają do jaskini. Trzeba dobrze wiedzieć, kiedy zrobić mu zdjęcie - opowiada Xenia Kolińska, uczestniczka ekspedycji.

Z trzech reliefów, dwa są dziś poważnie zniszczone lub uszkodzone. O tym, co przedstawiają owe płaskorzeźby i jaka jest związana z nimi historia rozmawiamy z gośćmi Katarzyny Kobyleckiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Rafał Koliński (Instytut Archeologii UAM w Poznaniu), Xenia Kolińska (uczestnik ekspedycji)

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/gs

Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osada, w której chodziło się po dachach, a drzwiami był komin

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 21:43
Jedno z najstarszych miast świata, tureckie Catalhoyuk nie przestaje zaskakiwać. - Na zabudowę tej osady składały się domy, zbudowane jeden obok drugiego, jak plastry miodu, bez otworu drzwiowego, więc wejścia były prowadzone przez dach - opowiada archeolog, prof. Arkadiusz Marciniak.
rozwiń zwiń