Tadeusz Kościuszko - wielki bohater, zwyczajny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 23:16
- 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki jest świetną okazją do tego, by przypomnieć kim był i pokazać, że był nie tylko wielkim, ale i normalnym człowiekiem - mówi Ewa Wasilewska, komisarz poświęconej mu wystawy.
Audio
  • Opowiadamy o wystawie "Ojczyzna obrońcy swemu. W 200. rocznicę śmierci naczelnika Tadeusza Kościuszki" (Eureka/ Jedynka)
Popiersie Tadeusza Kościuszki wg Jakuba Tatarkiewicza z poł XX w. i obraz Kościuszko pod Saratogą Michała Byliny z 1976 r. Wystawę Ojczyzna obrońcy swemu. W 200. rocznicę śmierci naczelnika Tadeusza Kościuszki otwarto 24 marca w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Popiersie Tadeusza Kościuszki wg Jakuba Tatarkiewicza z poł XX w. i obraz "Kościuszko pod Saratogą" Michała Byliny z 1976 r. Wystawę "Ojczyzna obrońcy swemu. W 200. rocznicę śmierci naczelnika Tadeusza Kościuszki" otwarto 24 marca w Muzeum Wojska Polskiego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

W 2017 roku mamy obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie jest objęte patronatem UNESCO W 2017 roku mamy obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie jest objęte patronatem UNESCO
24 marca w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie uroczyście otwarto wystawę "Ojczyzna Obrońcy Swemu. W 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki". Ekspozycja pokazuje przebieg powstania kościuszkowskiego oraz historię życia Naczelnika. Zgromadzono pamiątki związane z jego osobą oraz tradycje kościuszkowskie do czasów współczesnych.

Poza byciem dowódcą wojskowym, żołnierzem i inżynierem, Tadeusz Kościuszko był bardzo uzdolniony również w innych dziedzinach. Malował, rysował, rzeźbił, a nawet komponował muzykę, m.in. jest autorem poloneza i walca. - Na wystawie pokazujemy rzeczy, które samodzielnie wykonał, jak np. cukiernicę i lichtarz, które wytoczył w drewnie. Mamy również piękną sakiewkę w formie czapki szwoleżerskiej, robioną na szydełku - opowiada w radiowej Jedynce Ewa Wasilewska.

W audycji opowiadamy również o kolorze włosów Kościuszki, jego kamerdynerze z Santo Domingo i modzie na biżuterię patriotyczną. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Ewa Wasilewska (komisarz wystawy "Ojczyzna Obrońcy Swemu. W 200 rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki")

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

 

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 16:10
Tadeusz Kościuszko – inżynier wojskowy, słynny budowniczy amerykańskich twierdz i przywódca insurekcji oraz książę Józef Poniatowski - bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, urodzony w Wiedniu, Polak z wyboru, który nie opuścił Napoleona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe dzieje i Rok Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 19:46
- Gdyby w 1765 czy 1770 zapytano Tadeusza Kościuszkę skąd pochodzi, odpowiedziałby, że nie pochodzi z Kresów, bo nie pochodzi z województwa kijowskiego, które najczęściej w XVIII wieku utożsamiano z Kresami. Mógłby też odpowiedzieć, że pochodzi z Wielkiego Księstwa Litewskiego - tłumaczył prof. Michał Baczkowski.
rozwiń zwiń