Anomalie i zagadki, jakie skrywa piramida w Rapie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 00:38
- Podczas badań georadarowych piramidy w Rapie wyszły pewne anomalie, dotyczące m.in. zaburzenia gruntu czy przypuszczalnie pustych przestrzeni w środku konstrukcji - mówi teoretyk sztuk Janusz Janowski.
Audio
  • Co dziś wiemy o piramidzie w Rapie? (Eureka/ Jedynka)
Piramida w Rapie
Piramida w RapieFoto: "Rapa Pyramida 001" by Janericloebe - Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rapa_Pyramida_001.JPG#/media/File:Rapa_Pyramida_001.JPG

W Rapie na północy Mazur znajduje się piramida, która wprawdzie nie może się równać z tymi znanymi z Egiptu, choć właśnie na nich była wzorowana. Liczący sobie ponad 200 lat i ok. 16 metrów wysokości obiekt został zbudowany przez barona von Farenheita jako kaplica grobowa dla jego pruskiej arystokratycznej rodziny. Jej wygląd, znaczenie liczb 3 i 13, jak również rozmiary bardzo działają na wyobraźnię, o czym zapewniają goście radiowej Jedynki.

Piramida w Rapie zbudowana jest z cegły, przy czym składa się z dwóch głównych części. - Jedną stanowi mastaba, czyli kaplica grobowa, a dopiero na niej wznosi się ostrosłup piramidy, więc obiekt stanowi dwa w jednym, ale jedno bez drugiego nie może istnieć. Obecnie zauważamy spore ubytki zarówno w kaplicy, jak i w samym dachu wysokim, a wiemy, że jeśli wysunie się choć jedna niewłaściwa cegła, to cała konstrukcja może runąć - opowiada Marta Bura z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Laboratorium Cyfrowego Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jakie funkcje pierwotnie pełniła piramida i kim był pomysłodawca budowli, dowiesz się z nagrania audycji.  Tam również wspomnienie niezwykłego popularyzatora nauki prof. Jerzego Vetulaniego, który odszedł od nas 6 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Marta Bura i Janusz Janowski (Pracownia Skanerów 3D Instytutu Archeologii Laboratorium Cyfrowego Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 7.04.2017

Godzina emisji: 19.07

sm/pg

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski - postać tragiczna czy cyniczna?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 15:44
Chyba żaden z polskich władców nie jest królem tak kontrowersyjnie ocenianym jak Stanisław August Poniatowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Drozdowski i szkoła uczenia historii przez dzieje ludzi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 00:05
- Historię może łatwiej zrozumieć przez ludzkie losy, a poza tym biografistyka uczy szacunku dla dokonań przeszłości - mówi profesor Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń