Rewolucyjne naświetlanie w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 00:52
- W tej chwili kobiety z rakiem piersi do poziomu średnicy 1-2 centymetrów guza mogą być wyleczone w ciągu jednego dnia i nie tracą piersi, a samo naświetlanie trwa minutę - mówi inżynier Jacek Pracz.
Audio
  • Na czym polega radioterapia śródoperacyjna wiązkami elektronowymi? (Eureka/ Jedynka)
Leczenie polega na połączeniu zabiegu chirurgii onkologicznej z bezpośrednio po nim następującym zabiegiem radioterapii wiązką elektronów o dużej energii i intensywności, podawaną bezpośrednio w otwarte pole operacyjne. Pozwala to skrócić całe leczenie o kilka tygodni, jednocześnie podnosząc jego jakość i obniżając koszty leczenia
Leczenie polega na połączeniu zabiegu chirurgii onkologicznej z bezpośrednio po nim następującym zabiegiem radioterapii wiązką elektronów o dużej energii i intensywności, podawaną bezpośrednio w otwarte pole operacyjne. Pozwala to skrócić całe leczenie o kilka tygodni, jednocześnie podnosząc jego jakość i obniżając koszty leczeniaFoto: Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Powstał pierwszy polski Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej INTRA-DOSE, pozwalający na leczenie nowotworów zlokalizowanych w gruczołach piersiowych, w obszarze miednicy i jamy brzusznej, a także w obszarze głowy i szyi. Urządzenie zajmuje ok. 30 metrowy pokój i waży blisko tonę. Dzięki zasilaniu bateryjnemu i kółkom pod nogami, aparat może być łatwo przeniesiony do sąsiedniej sali operacyjnej, czego nie mają inne, podobne mu urządzenia za granicą.

- Mamy różne średnice rur, w zależności od obszaru, który powinien być napromieniowany i jest to od pięciu do dziesięciu centymetrów średnicy. Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii stwierdzili, że nie ma potrzeby napromieniowania większej powierzchni przy tym rodzaju terapii - opowiada inżynier Jacek Pracz.

Jak wygląda radioterapia śródoperacyjna wiązkami elektronowymi? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku z udziałem lekarzy z Wielkopolskiego Centrum Onkologi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Jacek Pracz (inżynier, Zakład Aparatury Jądrowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku), Krystyna Bratos (radioterapeutka, onkolog), Dawid Murawa (chirurg, onkolog)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarze znają sposób, by skuteczniej walczyć z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:03
- Układ odpornościowy z jednej strony walczy z nowotworem, ale ma też w sobie elementy służące do gojenia ran i pomagające rakowi. Musimy nauczyć się stymulować część antynowotworową, a wyłączać tę, która mu pomaga - mówi dr hab. Radosław Zagożdżon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 23:51
- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
rozwiń zwiń