Leon Barszczewski. Między Polską i Azją Środkową

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:49
Bohaterem audycji był Leon Barszczewski - jeden z najwybitniejszych fotografów końca XIX wieku, przyrodnik, odkrywca i badacz krajów Azji Środkowej.
Audio
  • Utracony świat. Podróże i odkrycia Leona Barszczewskiego (Eureka/Jedynka)
Fragment fotografii ze zbiorów Leona Barszawskiego, która znalazła się na okładce książki poświęconej podróżnikowi
Fragment fotografii ze zbiorów Leona Barszawskiego, która znalazła się na okładce książki poświęconej podróżnikowiFoto: materiały prasowe

Leon Barszczewski urodził się w 1849 roku w Warszawie. Po wcieleniu do carskiej armii mieszkał przez ponad 20 lat w Samarkandzie, skąd organizował wiele wypraw na terytorium Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu - opracował mapy i szlaki komunikacyjne tamtych terenów. Dotarł także do Afganistanu.

Był jednym z najwybitniejszych badaczy tamtych terenów. Odkrył m.in. starożytną lokalizację Samarkandy i założył Muzeum Historyczne tego miasta. Jego fascynujące zdjęcia otrzymywały złote medale na wystawach w Paryżu i Warszawie. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Żeńską Szkołę Handlową. Zmarł w 1910 roku.

O niezwykłym życiu, odkryciach i pasjach Leona Barszczewskiego opowiada w audycji jego prawnuk Igor Strojecki.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Igor Strojecki (wnuk Leona Barszczewskiego)

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 19.09

pg/bch

Czytaj także

Dzięki nim II wojna światowa trwała krócej. Sukcesy polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 06:00
Pralki, lodówki, wykrywacze min, samoloty - nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy naukowcom II Rzeczpospolitej. - Był to jeden wielki fenomen kraju, który ukształtował się w ogniu, a osiągnięcia miał bardzo duże - mówi historyk dr Jan Tarczyński.
rozwiń zwiń