X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Polacy osiągają sukcesy na konkursach wysokich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 00:36
- Praktyka czyni mistrza i jest najważniejsza. Przed zawodami robimy loty testowe, gdzie ogromną rolę odgrywa wiatr, temperatura powietrza, ciśnienie - mówi student Albert Świerczyński.
Audio
  • Studenci Politechniki Warszawskiej opowiadają o samolotach bezzałogowych i przygotowaniach do zawodów na Florydzie (Eureka/ Jedynka)
Samolot Lower Silesian, zbudowany przez członków zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, podczas prezentacji na lotnisku wrocławskiego aeroklubu w Szymanowie. Pojazd ma rozpiętość skrzydeł 3,5 m, waży 3,5 kg i jest w stanie unieść ładunek o wadze 7,5 kg
Samolot Lower Silesian, zbudowany przez członków zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, podczas prezentacji na lotnisku wrocławskiego aeroklubu w Szymanowie. Pojazd ma rozpiętość skrzydeł 3,5 m, waży 3,5 kg i jest w stanie unieść ładunek o wadze 7,5 kgFoto: PAP/Maciej Kulczyński

21 kwietnia na Florydzie rozpoczną się międzynarodowe zawody samolotów bezzałogowych Aero Design, wykonanych przez studentów uczelni technicznych. - Amerykańskiej organizacji SAE, zrzeszającej inżynierów z ponad 100 krajów świata, zależy na tym, by wyłapywać talenty. Uczelni technicznych na świecie jest bardzo dużo, a to, że MIT, Massachusetts Institute of Technology jest najlepszą politechniką świata nie znaczy, że studenci z uczelni w Polsce nie mogą wymyślić czegoś lepszego - opowiada Albert Świerczyński, prezes Studenckiego Koła Naukowego SAE Aero Design przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

O oryginalnych nazwach bezzałogowców i rekordach Polaków, które pozwoliły im osiągnąć sukces za granicą mówimy w nagraniu audycji. Jakie są nowe pomysły polskich wynalazców? Co chcieliby osiągnąć w przyszłości? Zapraszamy do słuchania.

W dniu 91. urodzin radiowej Jedynki wyemitowaliśmy też nagranie archiwalne z 1932 roku - fragment radiowej wypowiedzi pilota Franciszka Żwirko, który z konstruktorem Stanisławem Wigurą 28 sierpnia 1932 r. zwyciężył w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Albert Świerczyński (prezes Studenckiego Koła Naukowego SAE Aero Design przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej), Oskar Kwitek (konstruktor bezzałogowców, Studenckie Koło Naukowe SAE Aero Design przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tunel, które może wynieść Polskę wysoko

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 00:28
- W przypadku tuneli aerodynamicznych rozmiar ma znaczenie. Mamy tę przewagę, że tworzymy dużą przestrzeń, w której możemy badać duże obiekty, czyli bliższe tym rzeczywistym - mówi inżynier dr Rafał Dalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan Morawieckiego - program "Żwirko i Wigura"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 17:01
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki w ramach programu "Żwirko i Wigura" planuje rozwój gałęzi gospodarki związanej z budową urządzeń latających.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże przyszłości. W dwie godziny dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 15:00
W "Eurece" zaprosiliśmy na najbliższe wydanie "Sondy 2" w TVP2. Tematem telewizyjnego programu będzie przyszłość komunikacji. Czy wynalazcy skonstruują jeszcze szybsze samoloty i pociągi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dron - mechaniczny truteń pomocny nie tylko w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 22:58
- Zastosowanie lotnictwa bezzałogowego może być niezwykle cenne i to nie tylko w działaniach wojskowych, ale również w gospodarce cywilnej - mówi w radiowej Jedynce prof. Zdobysław Goraj z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń