Jak oczyścić organizm i zmienić myślenie na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 21:14
- Dieta, ruch, oddech, sposób myślenia i emocje mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, więc należy o nie dbać - mówi dietetyczka, Bożena Żak-Cyran.
Audio
  • Bożena Żak-Cyran wyjaśnia, jak dbać o własne zdrowie (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lzf/Shutterstock

Gość Jedynki podkreśla, że dieta jest kluczowym czynnikiem w leczeniu każdej choroby, więc coraz większą rolę odgrywa tzw. dietoterapia. Dbałość o dobór pokarmu nie wyklucza leczenia tradycyjnymi metodami, ale stanowi istotny czynnik poprawy naszego samopoczucia. - Jak powiedział jeden z filozofów, zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko staje się niczym. Sami możemy to zdrowie kształtować, bo jak wykazała nauka, to nie geny są przyczyną naszych chorób, ale styl życia - podkreśla Bożena Żak-Cyran.

Poza odżywaniem ważne jest współdziałanie ciała, umysłu i ducha. Dietetyczka dodaje, że te trzy elementy powinny pozostać w równowadze i harmonii. - Istotne jest to, jak podchodzimy do sytuacji stresowych. Emocje mają wpływ na kluczowe narządy naszego ciała i np. gniew szkodzi wątrobie, gdy się czegoś lękamy oddziałuje to na nerki, martwienie się ma wpływ na śledzionę, a smutek nadwyręża płuca - wymienia dietoterapeutka.

O planie świadomego budowania zdrowia, zmianie nastawienia i nawyków mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Bożena Żak-Cyran (dietetyczka i dietoterapeutka, autorka wielka książek m.in. "Bądź twórcą swojego zdrowia")

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 19.11

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowalijki. Zdrowe czy niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 09:00
- Badania pokazują, że spożycie warzyw wciąż spada, więc jeśli pojawiają się nowalijki, które są tak bardzo wyczekiwane, to warto je włączyć do naszego jadłospisu, ale nie w dużej ilości - radzi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sól, cukier i tłuszcze. Jakie jeść, by żyć zdrowo?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 12:00
Gość "Czterech pór roku" zwraca uwagę, że obecnie wszystko jest posypane białym cukrem, którego jeszcze 100 lat temu nie było. - Słodziło się miodem, orzechami, sokami owocowymi i byliśmy zdecydowanie zdrowsi. Badania cały czas to potwierdzają - mówi Marta Pawłowska. 
rozwiń zwiń