X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co widziały wiślane fale? O dziejach Królowej Polskich Rzek

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 20:51
- Wisła była świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń. Wokół tej rzeki wydarzyło się wiele ważnych rzeczy z naszej historii - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Audio
Widok na Wisłę w okolicach Grudziądza
Widok na Wisłę w okolicach Grudziądza Foto: Zbigniew Guzowski/Shutterstock.com

W tym roku mija 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle i z tego powodu obchodzimy Rok Królowej Polskich Rzek. - Ten ciek wodny jest zarówno siłą sprawczą, bo buduje i konsoliduje, a jednocześnie dzieli, bo staje się linią frontu i jest cmentarzyskiem dla ludzi i rzeczy, np. eksponatów, które w czasie potopu zabrali Szwedzi - tłumaczy w radiowej Jedynce dr Jolanta Załęczny.

Niektórzy porównują Wisłę do Nilu. Ma to związek ze spławianiem faraonów, a w przypadku Polski prochów zasłużonych dla ojczyzny rodaków, jak m.in. Juliusz Słowacki i św. Stanisław Kostka. W jakich okolicznościach odbyły się uroczystości przepłynięcia ich prochów Wisłą? Jak rzeka splatała się z losem okolicznych mieszkańców? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski geniusz Cezannem wśród fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 22:28
- Czesławowi Bojarskiemu udała się ciężka sztuka, bo jego fałszywki banknotów pieniężnych były doskonałe, a to nie udało się wcześniej pojedynczemu człowiekowi - mówi historyk dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterzy, wojownicy i żołnierze. Od Zawiszy do Iraku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:09
- Niektórzy z moich bohaterów pasują do klasycznego wzoru herosa, podczas gdy inni jak np. Skrzetuski, nie są rycerzami bez skazy - mówi Marcin Szymaniak, autor książki "Fighterzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

1020. rocznica męczeńskiej śmierci św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 11:39
23 kwietnia, w imieniny Wojciecha, minęło 1020 lat od męczeńskiej śmierci patrona Polski, Czech i Węgier - św. Wojciecha.
rozwiń zwiń