Co widziały wiślane fale? O dziejach Królowej Polskich Rzek

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 20:51
- Wisła była świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń. Wokół tej rzeki wydarzyło się wiele ważnych rzeczy z naszej historii - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Audio
Widok na Wisłę w okolicach Grudziądza
Widok na Wisłę w okolicach Grudziądza Foto: Zbigniew Guzowski/Shutterstock.com

W tym roku mija 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle i z tego powodu obchodzimy Rok Królowej Polskich Rzek. - Ten ciek wodny jest zarówno siłą sprawczą, bo buduje i konsoliduje, a jednocześnie dzieli, bo staje się linią frontu i jest cmentarzyskiem dla ludzi i rzeczy, np. eksponatów, które w czasie potopu zabrali Szwedzi - tłumaczy w radiowej Jedynce dr Jolanta Załęczny.

Niektórzy porównują Wisłę do Nilu. Ma to związek ze spławianiem faraonów, a w przypadku Polski prochów zasłużonych dla ojczyzny rodaków, jak m.in. Juliusz Słowacki i św. Stanisław Kostka. W jakich okolicznościach odbyły się uroczystości przepłynięcia ich prochów Wisłą? Jak rzeka splatała się z losem okolicznych mieszkańców? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

Czytaj także

Polski geniusz Cezannem wśród fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 22:28
- Czesławowi Bojarskiemu udała się ciężka sztuka, bo jego fałszywki banknotów pieniężnych były doskonałe, a to nie udało się wcześniej pojedynczemu człowiekowi - mówi historyk dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterzy, wojownicy i żołnierze. Od Zawiszy do Iraku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:09
- Niektórzy z moich bohaterów pasują do klasycznego wzoru herosa, podczas gdy inni jak np. Skrzetuski, nie są rycerzami bez skazy - mówi Marcin Szymaniak, autor książki "Fighterzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

1020. rocznica męczeńskiej śmierci św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 11:39
23 kwietnia, w imieniny Wojciecha, minęło 1020 lat od męczeńskiej śmierci patrona Polski, Czech i Węgier - św. Wojciecha.
rozwiń zwiń