X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polak potrafi jak nikt inny. Wynalazcy, badacze i patenty

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 20:31
Mamy polskiego Edisona, Leonarda da Vinci z Galicji i szereg wynalazków w dziedzinie lotnictwa. - W ostatniej kategorii mamy tyle osiągnięć, że od razu moglibyśmy zagospodarować TOP 10 wyłącznie polskimi nazwiskami - mówi historyk techniki Piotr Zarzycki.
Audio
  • Najważniejsze polskie wynalazki (Eureka/ Jedynka)
Wśród 192 krajów, które należą do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Polska sytuuje się między 18. a 19. pozycją.
Wśród 192 krajów, które należą do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Polska sytuuje się między 18. a 19. pozycją. Foto: Stock-Asso/Shutterstock

Łazik marsjański, lampa naftowa, spinacz biurowy i kamizelka kuloodporna to tylko niektóre z wynalazków, wymyślonych przez Polaków. Lampa naftowa doprowadziła do ogromnego wkładu w rozwój światowej techniki, choć bywa, że jej wynalezienie przypisują sobie inne nacje. Historia rozwoju techniki i wynalazków w znacznej mierze zależy zatem od tego, kto ją pisze.

- W Polsce straciliśmy ogromną ilość archiwów i choć wiemy, że coś było robione i patentowane, to brakuje informacji, gdzie i kiedy. Zwłaszcza w okresie zaborów, gdy nie było państwa polskiego, te patenty pojawiały się jako wynalazki zagraniczne - opowiada Piotr Zarzycki.

Jakie są wyniki antenowej akcji radiowej Jedynki "Polak potrafi"? Jakie polskie wynalazki są najbardziej doceniane? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 9.05.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniane przez historię, zasłużone w nauce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:53
- W Polsce uznanej za kraj konserwatywny w dwudziestoleciu międzywojennym 47 proc. publikacji naukowych Wydziału Fizyki UW zostało napisanych przez kobiety - mówi prof. Andrzej K. Wróblewski fizyk i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniani polscy twórcy znanych na świecie wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:46
Najbardziej znanym przykładem zapomnianego na świecie wkładu Polaków w rozwój światowej techniki było złamanie kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej, używanej podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zainteresować uczniów fizyką jądrową i optyką?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 20:42
- Jest wielka potrzeba wyjaśniania młodym ludziom, jak piękną nauką jest fizyka, jak bardzo jest nam potrzebna i wtopiona w życie, tylko trzeba to zobaczyć - mówi prof. Ludwik Dobrzyński, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Fizyczne Ścieżki".
rozwiń zwiń