Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
Audio
  • Bardzo ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta (Eureka/ Jedynka)
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele chorego
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele choregoFoto: javi_indy / Shutterstock

Codziennie pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne jest proste, bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, a co najważniejsze, ratuje życie. Cytologia pozwala też na czas wykryć raka szyjki macicy. W krajach skandynawskich i Szwajcarii dzięki profilaktyce udało się wyeliminować rak szyjki macicy, zaś najgorzej wygląda to w Rumunii, Bułgarii czy Rosji.

- Klasyczny rozwój raka szyjki macicy to dziesięć lat od zainfekowania, przebudowy do wytworzenia postaci raka inwazyjnego. W tym czasie pojawiają się stany przed nowotworowe i zadaniem cytologii jest jak najwcześniej wykryć i rozpoznać zmiany, a następnie je wyleczyć - opowiada dr Jan Faryna.

O badaniu cytologicznym i profilaktyce przeciwnowotworowej mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Jan Faryna (cytolog, patomorfolog)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/zi

 

Czytaj także

Seksualny poradnik dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 15:46
W radiowej Jedynce porady dla kobiet w różnym wieku, dotyczące życia seksualnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Późne macierzyństwo i zdrowie w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 08:10
Coraz więcej par decyzję o narodzinach pierwszego dziecka podejmuje po 30. roku życia. Jakie zagrożenia niesie to dla noworodka oraz jak zadbać o zdrowie matki i dziecka?
rozwiń zwiń