Wszechświat i jego tajemnice. Czy wiemy jak powstał?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 20:00
- Jedni naukowcy są zwolennikami teorii inflacji, mówią że Wszechświat powstał z pierwotnych fluktuacji przez bardzo szybką ekspansję, nadmuchanie. Drudzy twierdzą, że ten, w którym jesteśmy teraz, powstał z tego, który się skurczył przedtem - mówi prof. Jean-Pierre Lasota, odnosząc się do ostatnich gwałtownych sporów wśród naukowców.
Audio
  • Czym jest Wszechświat i czy wiemy jak powstał? (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Belitsky/shutterstock.com
kosmos grawitacja astronauta1200.jpg
Zalety grawitacji, z których nie zdajemy sobie sprawy

Czasami dobrze jest zadawać pytania, na które odpowiedzi nie są tak proste, jak stwierdzenie, że 2+2 jest 4. Nie ma tygodnia bez informacji o Wszechświecie. Ale czy wiemy, jak on działa i jak powstał? Czy wiemy, dlaczego planety są kulami i jak długo będzie żyło słońce? Czym tak dokładnie są czarne dziury albo słynne fale grawitacyjne?

Odpowiadając o poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, prof. Lasota zaznaczył, że ważna jest pasja. - Jeżeli się chce uprawiać naukę, szczególnie nauki podstawowe, po to, żeby dobrze żyć, to można sobie znaleźć inne zajęcie. Nie warto uprawiać nauki, jeśli się nie ma do tego pasji - mówił gość "Eureki".  - Jak astronom mówi "Wszechświat", to ma na myśli to, co ponad nami, ale w bardzo dużej skali. Słońce jest częścią Wszechświata, ale kosmologia się nim nie zajmuje, robi to tzw. fizyka słoneczna. Jednych ciekawią planety, innych czarne dziury, jeszcze innych materia międzygwiazdowa - mówi o pracy astrofizyków gość Artura Wolskiego.

kosmos astronomia 1200 free
Posłuchaj, kanału "Kosmos" w Polskim Radiu

Co wiemy o działania Wszechświata? Dlaczego nasza galaktyka wygląda w ten sposób? Jaki jest los gwiazd, które nie stają się pod swojej śmierci czarnymi dziurami? Jaki los czeka Słońce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Jean-Pierre Lasota (fizyk teoretyk i astrofizyk, autor ponad 250 prac naukowych i kilku książek; profesor honorowy w Instytucie Astrofizyki w Paryżu i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Przez wiele lat kierował Wydziałem Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Paryskiego i był doradcą naukowym prezesa francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. To wieloletni członek komitetów nadzorujących budowę i działanie detektora fal grawitacyjnych Virgo)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 19.10

gs/mg

Czytaj także

O orbicie Słońca i ruchu wokół czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 17:52
- Pełny obieg wokół Słońca Ziemi z Księżycem trwa rok, czyli 365 dni. Natomiast Mars obiega Słońce w 686 dni, prawie dwa lata, a Saturn na ten sam obieg potrzebuje 20 ziemskich lat - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń