21. Piknik Naukowy. Dla jednych skorupy, dla drugich bezcenne źródło wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 20:53
- Na Pikniku Naukowym będziemy lepić garnki, pokażemy, że do ceramiki można dodać domieszkę piasku czy siana i pomożemy samodzielnie wykonać cegłę lub naczynie - mówi Marcin Wagner z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jakie atrakcje przygotowuje dla uczestników Pikniku Naukowego Instytut Archeologii UW? (Eureka/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: THAWIWAT SAE-HENG / Shutterstock

21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik rozpocznie się w sobotę (3.06) o 11. Kto był na nim choć raz, ten zna skalę przedsięwzięcia, a kto jeszcze nie miał okazji, ten powinien się przekonać na własnej skórze, jak fascynujący i pociągający może być świat nauki. Zaplanowano ponad 1000 pokazów, które zaprezentuje ponad 200 instytucji, biorących udział w wydarzeniu.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego co roku rozbudowuje swoją ofertę. Jednym z podstawowych zabytków, z jakim spotykają się archeologowie, i które zostaną zaprezentowane na Pikniku Naukowym jest ceramika. - Ten materiał może nam powiedzieć o wiele więcej niż nam się wydaje. Przedmioty wyrabiane z gliny towarzyszyły w życiu codziennym i były obecne na każdym kroku - opowiada dr hab. Anna Wodzińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o atrakcjach przygotowanych z myślą o Pikniku Naukowym dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Anna Wodzińska i Marcin Wagner (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 2.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Święto naukowych cudów. Piknik Naukowy już w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 00:05
- W czasie XXI. Pikniku Naukowego przemówią książki, bo piszą ludzie. Chcemy dać okazję do spotkania z prawdziwym naukowcem - mówi Anna Dławichowska, koordynatorka "Żywej Biblioteki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd biorą się pioruny i jak to wyjaśnić 8-latkom?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 17:39
Wiele zjawisk w przyrodzie wyjaśnia fizyka. - Powstawanie piorunów przypomina pocieranie balona, który się wówczas elektryzuje. To samo dzieje się z chmurami - mówi dr inż. Paweł Janowski z Akademii Górniczo-Hutniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez eksperyment do głębi poznania. O pożytkach z ciekawości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 23:33
- Wszyscy lubimy eksperymentować i poznawać nowe rzeczy, a im bardziej jest to trudna droga, tym daje nam więcej satysfakcji - mówi psycholog, Joanna Drożdż.
rozwiń zwiń