Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
Audio
  • Co wiemy o historii chirurgii na podstawie znalezisk archeologicznych? (Eureka/ Jedynka)
Choć jako początek nowej epoki w chirurgii uważa się rok 1867, to najstarsze przykłady trepanowanych czaszek znane są z Maroka sprzed 13 tysięcy lat
Choć jako początek nowej epoki w chirurgii uważa się rok 1867, to najstarsze przykłady trepanowanych czaszek znane są z Maroka sprzed 13 tysięcy latFoto: pixabay/domena publiczna

operacja chirurg robot FREE 1200_660.jpg
Operacja chirurgiczna z robotem. Nowe wyzwania medycyny

Początki nowej epoki w chirurgii datuje się na 1867 roku i odkrycia francuskiego mikrobiologa, które pozwoliły na poprowadzenie operacji w warunkach sterylnych, to mówienie o prymitywnej chirurgii byłoby krzywdzące dla naszych przodków.

- Jesteśmy zadziwieni skalą zabiegów, dokonywanych parę tysięcy lat temu, ponieważ nie ograniczały się do działań przeprowadzanych na mózgu. W 1995 roku odnaleziono w Egipcie mumię datowaną na 2600 lat, która w kolanie miała zamontowaną chirurgiczny trzpień, a technika operacji była podobna do dzisiejszych standardów, co wygląda na fantastykę naukową a nie twarde fakty - opowiada antropolog kultury.

Droga Mleczna Kosmos 1200.jpg
Wszechświat i jego tajemnice. Czy wiemy jak powstał?

Gdzie poza Egiptem były równie zadziwiające przykłady sztuki chirurgicznej? Jakie są inne ciekawe artefakty, na jakie natknęli się naukowcy? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/gs

Czytaj także

Nadzieja dla pacjentów z rozległymi oparzeniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:54
Niekiedy jedynym ratunkiem dla pacjenta z ciężkimi poparzeniami jest przeszczep skóry. Jeżeli potrzeba jej dużo, to nie jest możliwy autoprzeszczep. Trzeba się posiłkować skórą sztuczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głębia szczęścia według psychologów: rozejrzyj się dookoła

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 23:05
- To inni dają nam szczęście. Pomagając innym, czujemy się często lepiej niż otrzymując pomoc, bo dawanie jest sensotwórcze - mówi psycholog społeczna dr Dorota Wiśniewska-Juszczak.
rozwiń zwiń