Benedykt Polak i ważna nagroda dla odważnych odkrywców

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 23:38
- Małgorzata Wojtaczka to pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą im. Benedykta Polaka. To osoba, która dokonała niezwykłych rzeczy - mówi prof. Mariusz Ziółkowski, wiceprzewodniczący Kapituły Nagrody.
Audio
  • Benedykt Polak i nagrody dla wybitnych badaczy i eksplorerów (Eureka/ Jedynka)
Małgorzata Wojtaczka brała także udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii i dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość  minus 903 m. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu
Małgorzata Wojtaczka brała także udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii i dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość – minus 903 m. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę SpitsbergenuFoto: materiały prasowe

Antarktyda 1200.jpg
"Antarktyda jest ciszą" - reportaż o Małgorzacie Wojtaczce

Nagroda im. Benedykta Polaka, przyznawana badaczom z Polski i zagranicy, przypomina o tym, że dawniej byliśmy pionierami w dziedzinie kontaktów międzynarodowych. W zamyśle kapituły wyróżnienia jest to sposób na promocję polskich odkryć i dokonań eksploracyjnych.

- Benedykt Polak został wybrany na patrona nagrody, bo jest w dużej mierze zapomniany. Wszyscy wiedzą kim był Włoch Giovanni de Pian del Carpine, o Polaku zaś nikt nie wie i trzeba poszukać informacji o nim, a obaj franciszkanie dotarli do chana Mongołów w okolice Karakorum z misją od Papieża Innocentego IV. Ich relacje z podróży są pół wieku wcześniejsze od zapisków Marco Polo - opowiada prof. Mariusz Ziółkowski.

Kapituła Nagrody przyznała dwa wyróżnienia honorowe, dla Małgorzaty Wojtaczki - pierwszej Polki, która zdobyła samotnie biegun południowy i dla Tomasza Mazura - etnologa i podróżnika, autora wnikliwej analizy indyjskiej kultury. O zwycięzcach, patronie nagrody i znaczeniu wyróżnienia mówimy więcej w nagraniu audcycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Mariusz Ziółkowski (wiceprzewodniczący Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka, prezes polskiego Oddziału The Explorers Club, archeolog)

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/gs

Czytaj także

Mongolia bez tajemnic. Jak dotrzeć do prawdziwego szamana?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 23:34
- Pierwszym szokiem w Mongolii jest przywitanie, bo Mongołowie nigdy nie zaczynają pierwsi rozmowy, co wywołuje pewną konsternację - opowiada podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy polscy podróżnicy, którzy zadziwiali i odkrywali świat

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 08:00
- Kazimierz Nowak, który wędrował rowerem przez Afrykę, był bardzo ciekawą postacią. Co piękne, to czółno, które zbudował, by przepłynąć część trasy, nazwał od imienia żony Maryś - opowiada Maria Pilich, pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicza zagadka wraku rozwikłana przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 22:17
Historia wraku okrętu u brzegów Sierra Leone przypomina film przygodowy. - Ten statek wpadł na skały, utknął na nich, po czym część załogi zeszła na ląd i zaginęła. Przetrwała dwójka osób, uratowanych przez inny okręt - mówi Marcin Jamkowski, nurek i fotograf.
rozwiń zwiń